חדשות

בלמעלה מ-40% מהמבוגרים בגיל העמידה ללא היסטוריה של מחלה כלילית יש עדות לטרשת עורקים (Circulation)

24/09/2021

 

חוקרים משבדיה מדווחים על עדות לתהליכי טרשת עורקים בלמעלה מ-40% מהמבוגרים בגילאי 50-64 שנים בהם לא היה ידוע קודם לכן על מחלת לב כלילית. בנוסף, מהמחקר שפורסם בכתב העת Circulation דווח כי ייתכן ומדד CAC (Coronary Artery Calcium) אפסי אינו שולל את האפשרות לנוכחות טרשת עורקים.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי זיהוי מוקדם של טרשת עורקים כליליים באמצעות בדיקת CT של העורקים הכליליים, בנוסף למדד CAC, עשויים לסייע בבחירת התערבויות למניעת מחלה כלילית. הם התבססו על בדיקת CT של העורקים הכליליים במטרה לקבוע את השכיחות, החומרה והמאפיינים של טרשת עורקים כליליים והקשר עם מדדי CAC באוכלוסיה הכללית.

 

מדגם המחקר כלל 30,154 משתתפים בגילאי 50-64 שנים שהוזמנו באקראי לקחת חלק במחקר SCAPIS (Swedish Cardiopulmonary Bioimage Study), אשר כלל משתתפים ללא היסטוריה של מחלה כלילית ידועה ועם תוצאות בדיקת CT של העורקים הכליליים ומדד CAC. בדיקת CT של העורקים הכליליים עברו הערכה וניקוד לקביעת תהליכי טרשת עורקים לכל סגמנט (ללא עדות לטרשת עורקים, היצרות של 1-49%, או היצרות של 50% ומעלה).

 

המחקר כלל בסופו של דבר 25,182 משתתפים ללא מחלה כלילית (50.6% נשים). עדות כלשהי לטרשת עורקים בבדיקת CT של העורקים הכליליים זוהתה ב-42.1% מהנבדקים; היצרות משמעותית (50% ומעלה) תוארה ב-5.2% מהנבדקים; טרשת עורקים בעורק הכלילי השמאלי הראשי, בחלק הפרוקסימאלי העורק השמאלי הקדמי היורד או מחלה תלת-כלית תועדה ב-1.9% מהמקרים ונגעים לא-מסויידים זוהו ב-8.3% מהנבדקים.

 

בנשים תוארה הופעה מאוחרת בעשר שנים של טרשת עורקים. טרשת עורקים הייתה נפוצה יותר בנבדקים מבוגרים יותר ובעיקר תוארה באזור החלק הפרוקסימאלי של העורק השמאלי הקדמי היורד.

 

שכיחות טרשת עורקים שזוהתה בבדיקת CT של העורקים הכליליים עלתה עם עליה במדדי CAC. בקרב אלו עם מדד CAC של מעל 400, בכלל המשתתפים תועדה טרשת עורקים וב-45.7% תוארה היצרות משמעותית. 

 

בקרב אלו עם מדד CAC אפסי, ב-5.5% תועדה טרשת עורקים וב-0.4% תוארה היצרות משמעותית. בקרב אלו עם מדד CAC אפסי וסיכון בינוני למחלה קרדיווסקולארית טרשתית תוך עשר שנים על-פי PCE (Pooled Cohort Equation), ב-9.2% הייתה עדות בבדיקת CT של העורקים הכליליים לטרשת עורקים.

 

ממצאי המחקר מעידים כי בדיקת CT של העורקים הכליליים מצביעה על שכיחות גבוהה של טרשת עורקים כליליים שקטה במבוגרים באוכלוסיה הכללית. עוד עולה מהנתונים כי מדדי CAC גבוהים מלווים בסיכון מוגבר להיצרות משמעותית, כאשר מדד אפסי אינו שולל טרשת עורקים, בפרט באלו בסיכון גבוה מלכתחילה למחלות לב וכלי דם.

 

Circulation 2021

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<