חדשות

אבחנה של מחלת כבד שומני שאינה על-רקע צריכת אלכוהול מלווה בסיכון מוגבר למחלות לב וכלי דם (Lancet Gastroenterology and Hepatology)

25/09/2021

 

אבחנה של מחלת כבד שומני שאינה על-רקע צריכת אלכוהול (Nonalcoholic Fatty Liver Disease, או NAFLD) מלווה בסיכון מוגבר לאירועים קרדיווסקולאריים בטווח הארוך ועשויה להוות גורם סיכון לתחלואה ותמותה קרדיווסקולארית, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Lancet Gastroenterology and Hepatology.

 

הנטל הקליני של NAFLD אינו מוגבל רק לסיבוכים על-רקע כבדי, אלא כולל גם סיכון מוגבר למחלות לב וכלי דם. עד כה, פורסמו רק שלוש מטה-אנליזות שבחנו את הקשר בין NAFLD ובן הסיכון לתחלואה ותמותה קרדיווסקולארית ומצאו כי מחלת הכבד לוותה בסיכון מוגבר להיארעות מחלות לב וכלי דם, בעוד שהעדויות באשר לסיכון לתמותה קרדיווסקולאריות הן סותרות.

 

במטרה לכמת את הקשר בין NAFLD ובין הסיכון לאירועים קרדיווסקולאריים, החוקרים בחנו באופן שיטתי 36 מחקרים שכללו למעלה מ-5.8 מיליון משתתפים (גיל ממוצע של 53 שנים) עם וללא NAFLD. לאורך חציון מעקב של 6.5 שנים תועדו 99,668 אירועים קרדיווסקולאריים פטאליים ולא-פטאליים.

 

מניתוח סטטיסטי עלה כי אבחנה של NAFLD לוותה בעליה של 30% בסיכון לאירועים קרדיווסקולאריים פטאליים (יחס סיכון של 1.30, רווח בר-סמך 95% של 1.08-1.56) ועליה של 20% בסיכון לאירועים קרדיווסקולאריים לא-פטאליים (יחס סיכון של 1.20, רווח בר-סמך 95% של 1.2-1.64), אשר עלה עם חומרת המחלה הכבדית (יחס סיכון של 2.29, רווח בר-סמך 95% של 1.74-3.03). החוקרים מציינים כי התוצאות היו דומות כאשר הם בחנו רק מחקרים להערכת הקשר בין חומרת פיברוזיס כבדי והסיכון לאירועים קרדיווסקולאריים (יחס סיכון של 2.5, רווח בר-סמך 95% של 1.68-3.72).

 

מטה האנליזה הנוכחית מצביעה על קשר משמעותי בין נוכחות מחלת כבד שומני שאינה על-רקע צריכת אלכוהול ובין הסיכון ארוך הטווח לאירועים קרדיווסקולאריים פטאליים ולא-פטאליים. על הרופאים לשמור על דרגת חשד גבוהה לנוכחות מחלות לב וכלי דם בחולים עם מחלת כבד שומני.

 

Lancet Gastroenterology and Hepatology 2021

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<