חדשות

חלק קטן מהחולים עם מחלת כליות מתקדמת מקבלים טיפול תרופתי כנגד אוסטיאופורוזיס (Kidney Medicine)

27/09/2021

 

מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Kidney Medicine עולה כי בחולים עם מחלת כליות כרונית מתקדמת, בעיקר אלו תחת טיפולי דיאליזה, תועדו שיעורים נמוכים יותר של טיפולים לאוסטיאופורוזיס, בהשוואה לחולים עם מחלת כליות בשלבים מוקדמים יותר.

 

גישות תרופתיות למניעת שברים באוכלוסיה הכללית עם אוסטיאופורוזיס כוללות תוספי סידן, ויטמין D, נוגדי-ספיגה ותרופות אנאבוליות. בחולים עם מחלת כליות כרונית בשלב 2-3 דווח כי ביספוספנטים, Raloxifene, Denosumab, או Teriparatide עשויים לסייע במניעת שברים. עם זאת, יש עדויות מוגבלות אודות הניסיון עם טיפולים אלו בחולים עם מחלת כליות בשלב 4-5. באוכלוסיית חולים זו, מומחים מציעים לשקול תכשירים נוגדי-ספיגת עצם באלו עם עדות לשחלוף עצם תקין או גבוה.

 

להשוואת דפוסי הטיפולים התרופתיים בין חולים עם מחלת כליות בדרגות חומרה שונות, החוקרים התאימו בין חולים עם מחלת כליות כרונית בשלב 4-5 ואלו עם מחלת כליות כרונית בשלב 2-3, לפי גיל, מין, גזע ושנת בדיקת צפיפות עצם. המחקר כלל משתתפים בגילאי 55 שנים ומעלה, עם מדדי T-Score של 2.5- ומטה בלפחות אתר אחד בשלד.

 

התוצא העיקרי של המחקר היה שיעור החולים בכל קבוצה שקיבלו מרשם לטיפול בתרופות נוגדות-ספיגה או תרופות אנאבוליות.

 

מהממצאים עולה כי בחולים עם מחלת כליות כרונית בשלב 4-5 תועדו שיעורים נמוכים יותר של טיפולים לאוסטיאופורוזיס, בהשוואה לחולים עם מחלת כליות כרונית בשלב 2-3, כאשר 53% מהחולים עם מחלת כליות מתקדמת קיבלו מרשם לטיפול נוגד-ספיגה או טיפול אנאבולי, בהשוואה ל-71% מהחולים עם מחלת כליות בשלב מוקדם יותר. הסיכוי לקבלת טיפול לאוסטיאופורוזיס בחולים עם מחלת כליות מתקדמת היה נמוך יותר, למרות שבחולים אלו תועדו מדדי צפיפות עצם נמוכים יותר בצוואר הירך.

 

עוד עולה מהנתונים כי למרות ששיעורי הטיפול בחולים עם מחלת כליות בשלב 4-5 שלא היו תחת טיפולי דיאליזה היו דומים סטטיסטית לשיעורי הטיפול בחולים עם מחלת כליות בשלב 2-3 (60% לעומת 71%), שיעורי הטיפול בחולים עם מחלת כליות כרונית בשלב 5 תחת דיאליזה היו נמוכים יותר משמעותית (36% לעומת 71%).

 

לאחר שנתיים, שיעור השברים היה גבוה יותר בקרב חולים עם מחלת כליות כרונית בשלב 4-5, בהשוואה לאלו עם מחלת כליות כרונית בשלב 2-3 (11% לעומת 23%, בהתאמה).

 

ממצאי המחקר מדגישים את פערי הידע והשונות בטיפול כנגד אוסטיאופורוזיס בחולים עם מחלת כליות כרונית בשלב מתקדם.

 

Kidney Medicine 2021

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<