חדשות

עדויות חדשות תומכות בבטיחות מתן חיסון כנגד קורונה למטופלים שפיתחו תגובה אלרגית לאחר השלמת בירור (Clinical and Translational Allergy)

28/09/2021

 

מתן מנה נוספת של חיסון כנגד נגיף הקורונה במטופלים שפיתחו תגובה חשודה לאלרגיה לחיסון הינה בטוחה לאחר בירור אבחנתי לאלרגיה למרכיבים לא-פעילים של החיסון, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת Clinical and Translational Allergy.

 

החוקרים מדנמרק אספו נתונים אודות 61 חולים (54 נשים; גילאי 18-88 שנים) אשר חוו בעבר תגובה אלרגית לחיסון כנגד נגיף הקורונה, כולל 30 משתתפים שקיבלו את החיסון של חברת פייזר, 6 שקיבלו את החיסון של חברת מודרנה ו-25 שקיבלו את החיסון של חברת אסטרה-זנקה. 55 מהמשתתפים פיתחו תגובה למנת החיסון הראשונה ועברו הערכה לפני קבלת המנה השנייה.

 

החוקרים מדווחים כי בתשעה חולים תועדה תגובה אנאפילקטית, כאשר יתר התגובות האלרגיות כללו התקפי אסתמה או תסמינים עוריים כמו הסמקה. המשתתפים דיווחו עוד על תסמינים שכללו אי-נוחות, תחושת לחץ בגרון, קוצר נשימה ובחילות.

 

החוקרים השלימו תבחין עורי והערכת שחרור היסטמין מבז ופילים עם חיסונים כנגד נגיף הקורונה וחומרים לא-פעילים רלבנטיים, כאשר ב-55 נבדקים תועדה תוצאה שלילית וב-6 התקבלה תוצאה חיובית.

 

לאחר מכן, מנה שנייה של החיסון ניתנה ל-52 מבין 55 החולים שחוו אירוע חריג לאחר המנה הראשונה של החיסון, ללא הופעת תסמינים או סימנים אלרגיים, כולל 7 מבין 8 משתתפים שענו על הקריטריונים להגדרת תגובה אנאפילקטית בדרגה 2 או 3.

 

הסיבות לאי-מתן חיסון נוסף לשלושת המשתתפים האחרים כללו תגובה חיובית בתבחין עורי לכלל המרכיבים בחיסון (מטופל אחד) או החלטה של המטופל להימנע ממנת חיסון (שני מטופלים).

 

מטופלם שקיבלו את החיסון של חברת אסטרה-זנקה חוסנו בהצלחה במנה של חברת פייזר (19 מטופלים) או מודרנה (4 מטופלים).

 

מהממצאים עולה כי היארעות תגובות אנאפילקטיות לחיסון כנגד נגיף הקורונה דומה להיארעות שתועדה עם חיסונים אחרים.

 

Clinical and Translational Allergy 2021

 

לידיעה ב-Healio

 

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<