חדשות

גיל החולים ורמות CRP מנבאים תמותה עקב COVID-19 בחולי סוכרת (מתוך כנס ה-EASD)

03/10/2021

 

מנתונים חדשים שהוצגו במהלך כנס ה-EASD (European Association for the Study of Diabetes) עולה כי רמות CRP (C-Reactive Protein) גבוהות וגיל מתקדם מנבאים תמותה עקב COVID-19 בחולים עם סוכרת.

 

מחקר ACCREDIT כלל 1,004 חולים עם סוכרת שאושפזו עם COVID-19 לשבעה בתי חולים בצפון-מערב אנגליה בתקופה שבין תחילת ינואר ועד סוף יוני בשנת 2020. גיל המשתתפים הממוצע עמד על 74.1 שנים ו-60.7% מהם היו גברים, עם חציון מדד מסת גוף של 27.6 ק"ג למטר בריבוע. ב-56.2% מהחולים היה ידוע על סיבוכים מאקרווסקולאריים וב-49.6% היה ידוע על סיבוכים מיקרווסקולאריים.

 

התוצא העיקרי של המחקר היה תמותה בתוך שבוע מהאשפוז.

 

מהנתונים עולה כי 24% מהחולים הלכו לעולמם בתוך שבוע מהאשפוז לבית החולים ושליש מהחולים (33%) הלכו לעולמם לאחר 30 ימים מהאשפוז. שיעורים אלו גבוהים יותר מאלו שתועדו במחקרים קודמים, ככל הנראה עקב מצב סוציו-אקונומי נמוך יותר וגיל מבוגר יותר של האוכלוסיה.

 

מבין החולים שנכללו במחקר, 7.5% קיבלו טיפול ביחידת טיפול נמרץ במהלך השבוע הראשון ו-9.8% נדרשו לעירוי תוך-ורידי של אינסולין.

 

מניתוח חד-משתני עלה כי עירוי אינסולין לווה בסיכון מופחת לתמותה עקב הזיהום הנגיפי, כאשר באלו שטופלו בגישה זו תועד סיכון קטן במחצית לתמותה, בהשוואה לאלו שלא נדרשו לעירוי אינסולין (יחס סיכויים של 0.5). מנגד, מחלת כליות כרונית בחולים מתחת לגיל 70 שנים לוותה בסיכון מוגבר יותר מכפליים לתמותה (יחס סיכויים של 2.74), כמו גם אבחנה של סוכרת מסוג 2 לעומת סוגים אחרים של סוכרת (יחס סיכויים של 2.52).

 

בדומה למחקרים קודמים, הטיפול במעכבי ACE ו-ARB לא נקשר עם תוצאות הזיהום הנגיפי וכן לא זוהה קשר בין סיבוכי סוכרת ובין תחלואה ותמותה על-רקע נגיף הקורונה.

 

מניתוח רב-משתני עלה כי ריכוז CRP וגיל מתקדם היו הגורמים המנבאים המשמעותיים ביותר של התוצא העיקרי, כאשר באלו שהוגדרו בסיכון גבוה תועד יחס סיכויים של 3.44 לתמותה עד שבוע לאחר האשפוז, בהשוואה לאלו שהוגדרו בסיכון נמוך על-סמך שני הגורמים הללו.

 

השילוב של גיל מתקדם ורמות CRP גבוהות לווה בסיכון גבוה פי שלוש לתמותה בתוך שבוע מאשפוז עקב COVID-19 בקרב חולי סוכרת. עם זאת, בניגוד למחקרים אחרים, ריכוז המוגלובין מסוכרר ומדד מסת הגוף לא ניבאו את הסיכון לסיבוכי COVID-19.

 

מתוך כנס ה-EASD

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<