חדשות

יעילות Tranexamic Acid כנגד דימום לאחר-לידה (American Journal of Obstetrics and Gynecology)

10/10/2021

 

מתן מונע של Tranexamic Acid (הקסאקפרון), בשילוב עם תכשירים לכיווץ הרחם, מהווה גישה יעילה להפחתת אובדן דם לאחר-לידה והגבלת ירידת המוגלובין בנשים לאחר ניתוח קיסרי, כך עולה מתוצאות מטה-אנליזה שפורסמו בכתב העת American Journal of Obstetrics and Gynecology.

 

החוקרים בחנו את הנתונים מ-36 מחקרים אקראיים, אשר כללו בסך הכול 10,659 נשים, להשוואת מתן תוך-ורידי של Tranexamic Acid אל מול פלסבו בנשים שעברו ניתוח קיסרי. במרבית המחקרים,

Tranexamic Acid ניתן במינון קבוע של 1 גרם וניתן בשילוב עם תכשירים מקובלים לכיווץ הרחם, דוגמת Oxytocin.

 

בהשוואה לפלסבו, טיפול ב- Tranexamic Acid לווה באובדן דם בכמות קטנה יותר (הבדל ממוצע של 189.44- מ"ל; רווח בר-סמך 95% של 218.63- מ"ל עד 160.25- מ"ל). מהממצאים עולה עוד כי שיעורי הירידה בריכוז המוגלובין היו נמוכים יותר (הבדל ממוצע של 8.22%, רווח בר-סמך 95% של 5.54-1.09) וכן נרשמה ירידה בשיעורי דמם לאחר לידהב בנפח מעל ליטר אחד (יחס סיכויים של 0.37, רווח בר-סמך 95% של 0.22-0.60).

 

החוקרים מדווחים כי בקרב נשים שטופלו ב- Tranexamic Acidנרשמה ירידה של קרוב ל-60% בסיכון לצורך בעירוי כדוריות דם אדומות (יחס סיכויים של 0.41, רווח בר-סמך 95% של 0.26-0.65), בהשוואה לאלו בזרוע הפלסבו.

 

דרושים מחקרים נוספים במטרה לקבוע את ההשפעות של Tranexamic Acid באוכלוסיות מיוחדות בסיכון גבוה, לזהות את המינון האופטימאלי של הטיפול ולהשלים הערכה של הסיכון לאירועים תרומבואמבוליים על-רקע הטיפול.

 

מטה האנליזה מספקת עדויות התומכות ביעילות ובטיחות מתן מונע של Tranexamic Acid בנשים המופנות לניתוח קיסרי. התועלת גדולה יותר במדינות בעלות הכנסה נמוכה-בינונית, בהן שכיחות גבוהה יותר של דימום לאחר-לידה והטיפול מאתגר יותר. השימוש ב- Tranexamic Acid אינו מוגבל לטיפול אלא גם למניעה של דימום לאחר-לידה בנשים המופנות לניתוח קיסרי.

 

American Journal of Obstetrics and Gynecology 2021

 

לידיעה ב-Healio

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<