חדשות

בדיקת MRI של הלב מסייעת בהערכת מקרים חשודים לגידול לבבי וחיזוי התוצאות בטווח הארוך (European Heart Journal)

12/10/2021

 

בדיקת MRI של הלב הדגימה דיוק אבחנתי גבוה בחולים עם חשד לגידול לבבי ועשויה לסייע בחיזוי ההישרדות של החולים בטווח הארוך, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת European Heart Journal.

 

מדגם המחקר כלל 903 חולים (גיל חציוני של 60 שנים; 46% גברים) שעברו בדיקת MRI של הלב בחשד לגידול לבבי. האבחנה הסופית של העדר מסה (25%), דמוי-מסה (16%), תרומבוס (16%), גידול שפיר (17%) או גידול ממאיר (23%), נקבעה לאחר מעקב עם רופא המנוסה בפענוח בדיקות MRI של הלב. התוצא העיקרי של המחקר היה תמותה מכל-סיבה.

 

לאורך חציון מעקב של 4.9 שנים, 376 הלכו לעולמם.

 

האבחנה של בדיקת MRI של הלב הייתה מדויקת ב-98.4% מהחולים עם אבחנה סופית. על-פי המחקר, שיעורי התמותה מכל-סיבה לאחר חמש שנים עמדו על 22% בקרב חולים ללא מסה, 26% באלו עם דמוי-מסה, 17% בחולים עם גידול שפיר, 36% באלו עם תרומבוס ו-73% מהחולים עם אבחנה של גידול ממאיר.

 

החוקרים מדווחים כי בחולים עם אבחנה לפי בדיקת MRI של ממצא דמוי-מסה או גידול שפיר תועדו שיעורי הישרדות דומים לאלו שתוארו בחולים ללא מסה; עם זאת, באלו עם תרומבוס או גידול ממאיר תועדה עליה בשיעורי התמותה מכל-סיבה.

 

החוקרים קבעו כי מספר משתנים לוו בסיכון מוגבר לתמותה מכל-סיבה במדגם זה: גיל (יחס סיכון של 1.09 לכל עליה של 5 שנים בגיל), עישון (יחס סיכון של 1.37), מקטע פליטה של חדר שמאל (יחס סיכון של 1.05 לכל ירידה של 5%), ממאירות מחוץ ללב (יחס סיכון של 2.32), אבחנה של תרומבוס בבדיקת MRI של הלב (יחס סיכון של 1.46 בהשוואה לאבחנה של העדר מסה) ואבחנה של גידול ממאיר בבדיקת MRI של הלב (יחס סיכון של 3.31 בהשוואה להעדר מסה).

 

על-פי תוצאות המחקר, הוספת האבחנה בבדיקת MRI של הלב למודל הובילה לשיפור הדיוק האבחנתי.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר תומכים בחשיבות בדיקת MRI של הלב בהערכת חולים עם חשד לגידול לבבי, כאשר בדיקת ההדמיה הייתה מדויקת מאוד בשלילת גידול לבבי.

 

European Heart Journal 2021

 

לידיעה ב-Healio

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<