חדשות

רמות Osteopontin בדם עשויות לסייע בחיזוי חומרת COVID-19 ותסמונת דלקתית רב-מערכתית בילדים (Experimental Biology and Medicine)

13/10/2021

 

מנתונים שפורסמו בכתב העת Experimental Biology and Medicine עולה כי רמות Osteopontin בדם הן מוגברות משמעותית בילדים שאושפזו בשל COVID-19 בדרגה בינונית-עד-חמורה וילדים עם תסמונת דלקתית רב-מערכתית, בהשוואה למקרים של זיהום קל או אסימפטומטי, רמז לכך שסמן זה עשוי לשמש כמנבא של חומרת המחלה.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי כיום אין סמנים מהימנים לחיזוי COVID-19 או תסמונת דלקתית רב-מערכתית בילדים. להערכת רמות Osteopontin בדם כמנבא של חומרת COVID-19 ותסמונת דלקתית רב-מערכתית בילדים, החוקרים השלימו מחקר רטרוספקטיבי שכלל ילדים ומבוגרים צעירים שאושפזו לבית חולים באטלנטה עם COVID-19 בתקופה שבין 17 במרץ ועד 26 במאי בשנת 2020. המחקר כלל 26 חולים בגילאי 0-21 שנים, אשר סווגו לאחת משלוש קטגוריות על-סמך חומרת COVID-19: חולים ללא תסמינים או עם תסמינים מינימאליים, חולים עם מחלה קלה-עד-בינונית, או חולים עם מחלה חמורה. חולים ללא תסמינים או עם תסמינים מינימאליים היוו את קבוצת הביקורת.

 

בנוסף, החוקרים קבעו קטגוריה רביעית של חולים שענו על הגדרות תסמונת דלקתית רב-מערכתית בילדים. הם בחנו דגימות דם של הילדים לקביעת רמות Osteopontin, תוך בחינת הקורלציה בין רמות הסמן בדם והנתונים הקליניים.

 

מהנתונים עולה כי רמות Osteopontin בפלזמה הבחינו באופן מובהק סטטיסטית בין הקבוצות. רמות Osteopontin היו מוגברות משמעותית בחולים עם COVID-19 בדרגה בינונית או חמורה ובאלו עם תסמונת דלקתית רב-מערכתית בילדים, עם חציון של 430.32 ננוגרם/מ"ל ו-598.11 ננוגרם/מ"ל, בהתאמה, בהשוואה לאלו עם מחלה קלה או ללא תסמינים.

 

בנוסף, רמות Osteopontin הבחינו בין דרגות חומרה של COVID-19, בעוד שסמנים דלקתיים אחרים – כולל שקיעת דם מקסימאלית, רמות CRP ופריטין, ספירה מינימאלית של לימפוציטים וטסיות, Soluble Interleukin-2R ו-Interleukin-6, לא סייעו בחיזוי חומרת COVID-19.

 

החוקרים מאמינים כי ניתן לשפר את הטיפול בחולים עם COVID-19 באמצעות סמן מהימן, זמין וזול, אותו בודקים בעת הטיפול בחולים. המחקר הנוכחי מעיד כי Osteopontin עולה משמעותית בדם של ילדים מאושפזים עם זיהום בנגיף הקורונה ותסמונת דלקתית רב-מערכתית, בהשוואה לילדים ללא תסמינים או אם תסמינים קלים בלבד.

 

Experimental Biology and Medicine 2021

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<