חדשות

זריקות סטרואידים לירך עלולים להוביל להיעלמות מהירה של מפרק הירך (J Bone Joint Surg Am)

15/10/2021

 

מנתונים שפורסמו בכתב העת Journal of Bone and Joint Surgery עולה כי זריקות סטרואידים לירך, טיפול המשמש לעיתים קרובות במצבים כמו אוסטיאוארתריטיס, עשויות להוביל לעיתים להתקדמות מהירה של תהליך דלקתי במפרק, מצב המוכר כהיעלמות מהירה של מפרק הירך (Rapidly Destructive Hip Disease).

 

החוקרים השלימו מחקר מקרה-ביקורת להערכת הקשר האפשרי בין זריקת קורטיקוסטרואידים לירך ובין הרס מואץ של מפרק הירך. הם אספו נתונים אודות חולים שפיתחו היעלמות מהירה של מפרק הירך (קבוצת מקרים) בין השנים 2013 ועד 2016 וחולים שעברו ניתוח החלפה מלאה של מפרק הירך באבחנה שאינה היעלמות מהירה של מפרק הירך באותה תקופה (קבוצת ביקורת).

 

לאחר מכן, הושלם ניתוח רטרוספקטיבי ע"י הערכת הנתונים אודות כלל החולים שקיבלו זריקת סטרואידים לתוך מפרק הירך תחת שיקוף, בין השנים 2013 עד 2016. החוקרים קבעו את שיעורי היעלמות מהירה של מפרק הירך לאחר זריקה והשלימו ניתוח סטטיסטי לזיהוי גורמי סיכון להופעת מחלת הירך.

 

מהנתונים עולה קשר בין זריקת סטרואידים לירך ובין התפתחות היעלמות מהירה של מפרק הירך. החוקרים מצאו כי הסיכון להיעלמות מהירה של מפרק הירך עלה עם מינון הזריקה ועם מספר הזריקות שניתנו לחולים.

 

מהניתוח הרטרוספקטיבי עלה כי שיעור מקרי היעלמות מהירה של מפרק הירך לאחר זריקת סטרואידים עמד על 5.4%. מהתוצאות עולה כי מקרים של היעלמות מהירה של מפרק הירך אובחנו בממוצע לאחר 5.1 חודשים מקבלת הזרקה. עוד תואר כי המאפיינים של היעלמות מהירה של מפרק הירך כללו היצרות מתקדמת במהירות של המרווח המפרקי, אוסטיאוליזיס וקריסה של ראש עצם הירך.

 

ממצאי המחקר מספקים נתונים חשובים העשויים לסייע בייעוץ למטופלים אודות הסיכונים הכרוכים בפרוצדורה נפוצה זו של הזרקת סטרואידים למפרק. בנוסף, יש לנקוט משנה זהירות בכל הנוגע למתן מספר רב של זריקות סטרואידים או מתן סטרואידים במינון גבוה.

 

J Bone Joint Surg Am 2021.

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<