חדשות

חיידקי המעיים עשויים לעודד עמידות לטיפול בסרטן הערמונית (Science)

19/10/2021

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

עמוד התווך של הטיפול בסרטן הערמונית הוא נטרול פעילות האנדרוגנים, ההורמונים הגורמים לו לגידול לשגשג. האשכים הם המקור העיקרי להורמונים אלה, ולכן הטיפול כולל לעיתים הסרה כירורגית שלהם או שימוש בתרופות לחסימת ייצור ההורמונים באשכים. עם הזמן, חלק ממקרי סרטן הערמונית הופכים עמידים לטיפולים אלה ומתחילים לגדול שוב. בדומה לסוגי סרטן רבים המראים התנהגויות דומות, הבנה של מה הסיבה לכך שגידולים מסוימים עמידים לטיפול יכולה להיות מורכבת. מחקר חדש שפורסם ב-Science הראה כי הסיבה לכך עשויה להיות חיידקי המעיים.

החוקרים מצאו כי בעכברים מסורסים ובקרב אנשים שעברו טיפול למניעת ייצור אנדרוגנים, חלק מחיידקי המעיים החלו לייצר אנדרוגנים הנכנסים בקלות למחזור הדם. על פי ממצאים אלה נראה כי האנדרוגנים שמשוחררים על ידי חיידקי המעיים תומכים בצמיחת סרטן הערמונית ובעמידותו לטיפול. מחקר זה הוא הראשון שהראה שחיידקים יכולים לייצר טסטוסטרון, למרות שהחוקרים עדיין אינם בטוחים מה מניע אותם לעשות זאת. בנוסף, מהתוצאות עולה כי הטיפול לעיכוב פעילות האנדרוגנים עשוי להוביל לשחרור מוגבר של אנדרוגנים מחיידקים אלה. חיידקי הצואה של אנשים הסובלים מסרטן ערמונית עמיד לטיפול הראו גם קשר לתוחלת חיים נמוכה יותר.

בנוסף, הראה המחקר כי השתלת צואה מעכברים עם סרטן הערמונית עמיד לטיפול יכולה לגרום לעמידות אצל בעלי חיים הסובלים ממחלות הרגישות לטיפול ההורמונלי אלה. כאשר עכברים אלה קיבלו השתלות צואה מבני אדם עם סרטן עמיד, ההשפעה הייתה זהה ונוצרה עמידות לטיפול. אבל גם ההפך נמצא כנכון: השתלות צואה מעכברים או מבני אדם עם סרטן רגיש לטיפול ההורמונלי תרמו להגבלת צמיחת הגידול.

הממצאים עשויים להצביע על מטרות טיפוליות חדשות הקשורות לחיידקים החיים במעיים. במחקרי עכברים, החוקרים גילו שכאשר חיסלו את החיידקים הללו, הייתה ירידה בעמידות לטיפול. במאמר פרשנות נלווה למחקר נטען כי יש לחפש עוד מקומות בהם יש חיידקים שעשויים לייצר הורמונים אלה, כולל דרכי השתן או אפילו בגידול עצמו.

לכתבה ב-Medscape

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<