חדשות

ההשפעה של שינויים בלחץ תוך-עיני על התקדמות גלאוקומה בלחץ תקין (Int J Ophthalmol)

25/10/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת International Journal of Ophthalmology מדווחים חוקרים מגרמניה על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי שינויים בטווח הקצר והארוך בלחץ תוך עיני אינם מובילים להתקדמות גלאוקומה בלחץ תקין.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את השינויים בטווח הקצר ובטווח הארוך בלחץ תוך-עיני ולהבין טוב יותר את המדדים העיניים והדמוגרפיים העשויים לנבא התקדמות גלאוקומה בלחץ תקין.

 

המחקר הרטרוספקטיבי כלל 137 עיניים של 75 חולים עם גלאוקומה בלחץ תקין (פחות מ-21 מ"מ כספית), ללא תלות במשטר הטיפול. שינויים בלחץ התוך-עיני, מדד ממוצע ומקסימאלי נבחנו לאורך מעקב ממוצע של 38 חודשים. ניתוח סטטיסטי שימש להערכת ההשפעה של מדדי לחץ תוך-עיני, מיופיה, מין, יחס כוס-דסקה ותוצאות בדיקת שדות ראיה, על התקדמות גלאוקומה בלחץ תקין.

 

שינויים בלחץ תוך-עיני, לחץ תוך-עיני ממוצע ומקסימאלי לא היו גורמי סיכון להתקדמות גלאוקומה בלחץ תקין, אם כי לחץ תוך-עיני מקסימאלי בעת הערכה ראשונית היה גבוה יותר בעיניים בהם תועדה התקדמות, בהשוואה לעיניים ללא התקדמות.

 

ב-46 מבין 137 עיניים תועדה התקדמות (33.5%), כאשר התקדמות כוללת (התקדמות בשלוש בדיקות לפחות) תועדה ב-28 מבין 137 עיניים (20.4%). שיעור החולים בהם לא תועדה התקדמות גלאוקומה בלחץ תקין לאורך חמש שנים עמד על 58.2%.

 

מרבית מקרי ההתקדמות של גלאוקומה בלחץ תקין אובחנו באמצעות בדיקת שדות ראיה (36 מבין 46 מקרים).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי מאחר ושינויים פונקציונאליים בלחץ תוך-עיני צפויים עם הזמן, יש לעקוב אחר חולים עם גלאוקומה בלחץ תקין באמצעות בדיקת שדות ראיה לעיתים קרובות יותר מאשר כלים אחרים.

 

Int J Ophthalmol. 2021 Oct 18;14(10):1553-1559

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<