חדשות

דימתיל פומראט קשור לתוצאים קליניים טובים יותר מטריפלונומיד בטיפול בטרשת נפוצה (ECTRIMS 2021)

27/10/2021

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

טיפול ב-Dimethyl fumarate, בהשוואה ל-Teriflunomide, קשור לתוצאים קליניים טובים יותר בחולים עם טרשת נפוצה (MS) מסוג התקפית-הפוגתית (relapsing-remitting), כך עולה ממחקר חדש שהוצג בקונגרס של הוועדה האירופית לטיפול ומחקר בטרשת נפוצה (ECTRIMS) 2021. הזמן עד להחמרת המחלה היה ארוך יותר עבור חולים שקיבלו דימתיל פומראט, בהשוואה לאלו שקיבלו טריפלונומיד (יחס סיכון [HR] 0.58). "הניתוח שלנו הראה שבטרשת נפוצה התקפית-הפוגתית, טיפול בדימתיל פומראט היה קשור לתוצאות קליניות טובות יותר, בהשוואה לטריפלונומיד", כך קובע מחבר המחקר יאניס מולר, עמית מחקר באוניברסיטת באזל, שוויץ.

דימתיל פומראט וטריפלונמיד, שניהם טיפולים דרך הפה, מפחיתים את שיעור ההישנות בחולים עם טרשת נפוצה התקפית-הפוגתית. חוקרים השוו את היעילות של תרופות אלו על ידי ניתוח נתוני תצפית, והתוצאות היו מעורבות. "מטרתנו הייתה השוואת התוצאים הקליניים של דימתיל פומארט וטריפלונומיד כאשר שתי התרופות ניתנות כטיפול קו ראשון", אמר מולר. הם בחנו נתונים של יותר מ-14,000 חולים עם טרשת נפוצה. החוקרים זיהו את כל החולים עם טרשת נפוצה התקפית-הפוגתית שהחלו או עברו לדימתיל פומראט או טריפלונומיד בין ינואר 2013 למרץ 2019 וכללו 1625 חולים בניתוח שלהם. מתוך קבוצה זו, 1214 קיבלו דימתיל פומראט ו-411 קיבלו טריפלונומיד. הזמן עד להחמרה היה ארוך יותר בקבוצת הדימתיל פומאראט, בהשוואה לקבוצת הטריפלונומיד (HR, 0.72; P = .03). כך גם בקרב 80 חולים שעברו מתרופה אחת לאחרת, הזמן עד להחמרה היה ארוך יותר במהלך הטיפול בדימתיל פומראט מאשר במהלך הטיפול בטריפלונומיד (HR=0.38; P=.01), ללא קשר לסדר נטילת התרופות.

בין החוזקות של המחקר הוא השימוש במרשם לאומי הכולל אוכלוסיית חולים גדולה, אמר ד"ר אנתוני טי רדר, פרופסור לנוירולוגיה באוניברסיטת שיקגו. אוכלוסייה זו משקפת את רוב החולים עם טרשת נפוצה, לדבריו. חוזק נוסף הוא החלטת החוקרים להפריד מטופלים שהחליפו טיפולים לקבוצה חדשה. עם זאת, לא ברור כיצד טיפלו החוקרים בחולים שעברו למדימתיל פומארט או טריפלונומיד כטיפול שלישי. "אני מניח שהם לא נכללו בניתוח", אמר רדר.

"השורה התחתונה היא שנראה שדימתיל פומארט עדיף במדד חשוב מאוד, והוא מניעת הדרדרות קלינית והאטת התקדמות המחלה", המשיך. יחד עם זאת, נשירה של מטופלים עם מחלה פעילה מהמחקר עשויה להיות נפוצה יותר בקבוצת הדימתיל פומראט, בהשוואה לקבוצת הטריפלונומיד. 

 לכתבה ב-Medscape

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<