חדשות

אין תועלת למתן זריקות פלזמה עתירת טסיות בחולים עם אוסטיאוארתריטיס של הקרסול (JAMA)

27/10/2021

 

מתן זריקות פלזמה עתירת טסיות (Platelet-Rich Plasma, או PRP) לא הוביל לשיפור משמעותי בכאב או בתפקוד, בהשוואה למתן זריקות פלסבו, בחולים עם אוסטיאוארתריטיס של הקרסול, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת JAMA.

 

מחקרים קודמים שבחנו את התועלת של מתן זריקות PRP לטיפול באוסטיאוארתריטיס של הקרסול היו מוגבלים לסדרות מקרים קטנות עם מגבלות מתודולוגיות. כעת החוקרים ביקשו לבחון את התועלת של זריקות אלו כטיפול באוסטיאוארתריטיס של הקרסול והשלימו מחקר כפל-סמיות, אקראי, שכלל חולים מהולנד עם כאב קרסול משמעותי והיצרות חלל מפרק הקרסול.

 

מדגם המחקר כלל 100 חולים (45% נשים, גיל ממוצע של 56 שנים) משישה מרכזים בהולנד, אשר סווגו לשתי קבוצות: קבוצה אחת קיבלה שתי זריקות לתוך המפרק של פלזמה עתירת טסיות במרווח של שישה שבועות (48 חולים) והשניה קיבלה זריקות פלסבו (52 חולים).

 

בתחילת המחקר, מדד AOFAS (American Orthopedic Foot an Ankle Society) הממוצע עמד על 63 נקודות בזרוע ההתערבות ועל 64 נקודות בזרוע הפלסבו (טווח 0-100, כאשר מדד גבוה יותר מעיד על פחות כאב ותפקוד טוב יותר). לאחר 26 שבועות מעקב, מדד AOFAS הממוצע השתפר בעשר נקודות בזרוע ההתערבות וב-11 נקודות בזרוע הפלסבו. ההבדל המתוקן בין הקבוצות בשיפור במדד AOFAS לאורך 26 שבועות עמד על 1- נקודות (P=0.56).

 

בזרוע הפלסבו תועד אירוע חריג חמור אחד – אירוע של התקף איסכמי חולף שלושה שבועות לאחר הזריקה הראשונה – אך נקבע כי אירוע זה אינו קשור למחקר.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי מהממצאים עולה כי זריקות פלזמה עתירת טסיות לא הובילו לשיפור כאב או תפקוד בחולים עם אוסטיאוארתריטיס של הקרסול, בהשוואה לפלסבו.

 

JAMA. Published online October 26, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<