חדשות

תוצאות מבטיחות לשירותי טל-רפואה בהערכת אוטיזם בתינוקות (Autism)

29/10/2021

 

שירותי טל-רפואה עשויים להוות כלי שימושי להערכת תינוקות בשאלה של הפרעות מהספקטרום של אוטיזם במהלך השנה הראשונה לחייהם, היכול להרחיב את הגישה לטיפול והערכה מוקדמת של מטופלים אלו, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת Autism.

 

החוקרים בחנו את היעילות של הערכה באמצעות שירותי טל-רפואה, אשר לדבריהם עשויים לסייע להתגבר על מכשולים דוגמת זמני המתנה ארוכים להערכת החולים וגישה מוגבלת לשירותים רפואיים. מדגם המחקר כלל 41 תינוקות בגילאי 6 עד 12 חודשים, כאשר ההורים לכל התינוקות הללו הביעו חשש בנוגע לתקשורת החברתית או הפרעות מהספקטרום של אוטיזם וברבע מהתינוקות (24.4%) הייתה היסטוריה משפחתית של קרוב משפחה מדרגה ראשונה עם הפרעה מהספקטרום של אוטיזם.

 

החוקרים התבססו על TEDI (Telehealth Evaluation of Development for Infants) להערכת התינוקות, המבוסס על מודל הדרכת-הורים המורה למטפלים להפעיל את ילדיהם בסדרה מסוימת של משימות במשך 45 עד 90 דקות בזמן שבודק מדרג את המצב ההתפתחותי של התינוק, כולל משחק ותקשורת. בני משפחה התבקשו להשלים שאלונים וקיבלו ערכת צעצועים קטנה הנדרשת לסייע בהערכה, כולל שמיכה קטנה, אבנים, רעשנים, בועות ופריטים נוספים.

 

במרבית התינוקות במחקר תועדה סבירות משמעותית לאבחנה של הפרעה מהספקטרום של אוטיזם, על-פי שאלוני ההורים והערכת הבוחנים, כאשר ב-70.7% הערכות המצב ההתפתחותי נפלו בטווח אשר היה מוביל להפנייתם להערכה נוספת של לפחות תחום אחד.

 

החוקרים מקווים כי גישה המבוססת על טל-רפואה, דוגמת זו שהוצגה במחקר הנוכחי, תספק הזדמנויות חדשות להרחבת הערכה מוקדמת של המצב ההתפתחותי של תינוקות, לצד הגדלת הזמינות של הערכות מומחים ושירותי רפואה מתקדמים לבני משפחה.

 

Autism 2021

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<