חדשות

בטיחות טיפול בזריקות תת-עוריות של טסטוסטרון (J Clin Endocrinol Metab)

03/11/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי מתן טיפול בטסטוסטרון בזריקות תת-עוריות מהווה אפשרות נוחה וקלה לשימוש ואפשרות טיפול זו עשויה לשפר את היענות החולים לטיפול.

 

זריקות לתוך השריר של טסטוסטרון אסטר זמינות מזה קרוב לשמונה עשורים ואינן רק מובילות לרמות טסטוסטרון חזויות בדם אלא גם מהוות טיפול לא-יקר. עם זאת, מדובר בזריקות הכרוכות באי-נוחות מסוימת וקשה להזריק את הטיפול באופן עצמאי. לאחרונה, מתן זריקות תת-עוריות של טסטוסטרון צברו פופולאריות כאפשרות טיפול עצמי וקלה יותר.

 

למרות שהנתונים בספרות הרפואית מוגבלים, אלו תומכים בישימות גישה זו. כעת ביקשו החוקרים לבחון את הפרופיל הפרמקוקינטי והבטיחות של זריקות תת-עוריות של טסטוסטרון עם מתן ארוך ואולטרה-ארוך של טסטוסטרון. בנוסף, הם מספקים קווים מנחים לרופאים כיצד לייעץ ולנהל את הטיפול בחולים המסכימים לקבלת הטיפול בזריקות תת-עוריות.

 

החוקרים השלימו סקירה שיטתית של הנתונים בספרות הרפואית אודות מתן טסטוסטרון בזריקות תת-עוריות, כולל מחקרים קליניים, סדרות מקרים ודיווחי מקרים. עוד הם בחנו את הפרמקולוגיה של ספיגת טסטוסטרון לאחר מתן זריקות תת-עוריות.

 

למרות שהעדויות הזמינות הן מוגבלות, מהנתונים הזמינים בנושא עולה כי מתן זריקות תת-עוריות של טסטוסטרון במינונים דומים לזריקות הניתנות לתוך השריר מוביל לפרופיל הפרמקוקינטי דומה וריכוז טסטוסטרון ממוצע דומה בדם. עם הכשרה מתאימה, החולים צפויים להצליח להזריק בבטחה טסטוסטרון אסטר בצורה קלה ונוחה יותר, בהשוואה למתן הזריקות לתוך השריר.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי למרות שדרושים מחקרים להשוואת בטיחות מתן תת-עורי לעומת מתן תוך-שרירי של טסטוסטרון, על רופאים לשקול לדון עם המטופלים שלהם על אפשרות מתן הטיפול בזריקה תת-עורית, מאחר ומדובר בטיפול עצמי, קל יותר, העשוי לשפר את היענות החולים.

 

J Clin Endocrinol  Metab Oct 26, 2021

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<