חדשות

השוואת השפעת Abiraterone לעומת Docetaxel על איכות החיים של גברים עם סרטן ערמונית (J Clin Oncol)

15/11/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Oncology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בגברים עם סרטן ערמונית, איכות החיים המדווחת הייתה טובה יותר בקרב אלו שחולקו לטיפול סטנדרטי עם Abiraterone (אבירטרון), בהשוואה לאלו שקיבלו טיפול סטנדרטי עם Docetaxel, כאשר ההבדל כמעט הגיע למשמעות קלינית.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי Docetaxel ו-Abiraterone עם פרדניזון או פרדניזולון מובילים שניהם לשיפור הישרדותי, כאשר ניתנים בשילוב עם טיפול ADT (Androgen Deprivation Therapy) סטנדרטי לטיפול בסרטן ערמונית גרורתי או מתקדם מקומית ורגיש להורמונים. לאור זאת, איכות החיים לפי דיווח מטופלים עשוי לסייע בהנחיית החלטות טיפול.

 

מדגם המחקר כלל משתתפים ממחקר STAMPEDE אשר חולקו באקראי לקבלת Docetaxel עם טיפול סטנדרטי או Abiraterone עם פרדניזון וטיפול סטנדרטי. החוקרים בחנו את איכות החיים באלו שהשלימו לפחות פעם אחת את שאלון QLQ-C30 + PR25.

 

התוצא העיקרי היה ההבדל באיכות החיים הכוללת בין חולים שחולקו לטיפול ב-Docetaxel עם טיפול סטנדרטי לעומת טיפול ב-Abiraterone עם טיפול סטנדרטי לאורך שנתיים לאחר ההקצאה האקראית.

 

מדגם המחקר כלל 545 חולים (173 מטופלים ב-Docetaxel ו-342 מטופלים ב-Abiraterone).

 

לאורך מעקב של שנתיים מההקצאה האקראית, מדד איכות החיים הגלובאלי היה גבוה ב-3.9 נקודות בקרב חולים בזרוע הטיפול ב-Abiraterone עם טיפול סטנדרטי. איכות החיים הגלובאלית הייתה גבוהה יותר בחולים בזרוע הטיפול ב-Abiraterone עם טיפול סטנדרטי לאורך השנה הראשונה (הבדל של 5.7 נקודות, רווח בר-סמך 95% של 3.0 עד 8.5, p<0.001), בפרט לאחר 12 שבועות (7.0 נקודות, רווח בר-סמך 95% של 3.0 עד 11.0 נקודות, p=0.001) ולאחר 24 שבועות (8.3 נקודות, רווח בר-סמך 95% של 4.0 עד 12.6 נקודות, p<0.001).

 

ממצאי המחקר מעידים כי טיפול ב-Abiraterone מלווה באיכות חיים טובה יותר מטיפול ב-Docetaxel בגברים עם סרטן ערמונית.

 

 

J Clin Oncol 2021

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<