חדשות

זיהום אויר מלווה בסיכון מוגבר פיברוזיס שריר הלב בחולים עם מחלת כליות כרונית (מתוך כנס ה-ASN)

17/11/2021

 

חשיפה מוגברת לזיהום אוויר מלווה בסיכון מוגבר לפיברוזיס שריר הלב בחולים עם מחלת כליות כרונית, כך עולה מנתונים שהוצגו במהלך כנס ה-American Society of Nephrology.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי ידוע כי זיהום אוויר, בפרט חומר חלקיקי, הינו גורם סיכון מג'ורי להתפתחות מחלות לב וכלי דם ומחלת כליות כרונית. נתונים קודמים דיווחו כי תשעה מיליון מקרי תמותה מיוחסים לזיהום סביבתי.

 

במחקר הנוכחי ביקשו החוקרים לבחון את הקשר בין רמות Galectin 3 ובין זיהום אוויר, חשיפה

 

החוקרים בחנו את הנתונים אודות 1,019 חולים ממחקר SPRINT (Systolic Blood Pressure Intervention Trial) עם רמות Galectin 3 זמינות בתחילת הדרך. הקורלציה בין זיהום אוויר ובין Galectin 3 בתחילת המחקר ולאחר שנתיים נקבעו על-סמך ניתוח סטטיסטי רב-משתני שכלל תקנון לגיל, מין, גזע, קצב פינוי גלומרולארי משוער, מדד סיכון פרמינגהם ומדד מסת הגוף.

 

מהניתוח הסטטיסטי עלה כי הריכוז הממוצע של חומר חלקיקי בקוטר 2.5 מיקרון עמד על 9.6 מיקרוגרם/מ3. חציון רמות Galectin 3 עמד על 14.4 ננוגרם/מ"ל. מודלים רב-משתניים לא זיהו קורלציה בין ריכוז חומר חלקיקי 2.5 מיקרון ובין Galectin 3 בתחילת המחקר או לאורך הזמן, אך תועד שינוי מובהק סטטיסטית בתת-קבוצה של 201 חולים עם מחלת כליות כרונית.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי זיהום אוויר עשוי להיות מלווה בהחמרת פיברוזיס של שריר הלב, כפי שבא לידי ביטוי בעליה ברמות Galectin 3 בחולים עם מחלת כליות כרונית ידועה.

 

מתוך כנס ה-ASN

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<