חדשות

תת-פעילות של בלוטת התריס אינה מובילה לעליה בסיכון לסיבוכי COVID-19 (מתוך אתר MedRxiv)

19/11/2021

 

מנתונים שטרם עברו סיקור עמיתים ופורסמו באתר MedRxiv עולה כי תת-פעילות של בלוטת התריס אינה מלווה בפרוגנוזה גרועה יותר של חולים עם COVID-19. בקרב אלו עם COVID-19, באלו עם תת-פעילות של בלוטת התריס תועד סיכון נמוך משמעותית להנשמה מלאכותית או תמותה באשפוז, בהשוואה לחולים עם תפקודי תריס תקינים.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את החשיבות הפרוגנוסטית של אבחנה של תת-פעילות של בלוטת התריס בחולים עם COVID-19. זהו המחקר עם המדגם הגדול ביותר של חולים עם COVID-19 ותת-פעילות של בלוטת התריס עד כה.

 

החוקרים זיהו 7,762 חולם ממאגר Brazilian COVID-19 Registry עם אבחנה מאומתת של COVID-19 בין תחילת מרץ ועד סוף ספטמבר בשנת 2020. מבין אלו, ב-526 תועדה היסטוריה של תת-פעילות של בלוטת התריס והם קיבלו טיפול חליפי בלבותירוקסין. לחולים אלו הותאמו 526 ביקורות עם COVID-19 וללא היסטוריה של תת-פעילות של בלוטת התריס.

 

החולים בשתי זרועות המחקר היו תואמים במאפיינים הדמוגרפיים, סימנים חיוניים, מחלות רקע, בדיקות מעבדה ומהלך אשפוז.

 

צורך בהנשמה מלאכותית תועד ב-25% מהחולים עם תת-פעילות של בלוטת התריס וב-33% מאלו ללא ההפרעה האנדוקרינית (p=0.006). שיעורי התמותה באשפוז עמדו על 22% בקרב אלו עם תת-פעילות של בלוטת התריס ועל 27% באלו ללא הפרעה זו (p=0.062).

 

משך האשפוז הממוצע עמד על 8 ימים בקרב גברים עם תת-פעילות של בלוטת התריס ועל 9 ימים באלו ללא ההפרעה האנדוקרינית (p=0.029).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי תת-פעילות של בלוטת התריס אינה מלווה בפרוגנוזה גרועה יותר של COVID-19. מבין חולים עם הזיהום הנגיפי, באלו עם תת-פעילות של בלוטת התריס תועד סיכוי מופחת משמעותית להנשמה מלאכותית ותמותה באשפוז, בהשוואה לאלו עם תפקודי תריס תקינים.

 

מתוך אתר MedRxiv

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<