חדשות

שכיחות גבוהה של סיבוכים נוירולוגיים על-רקע שפעת בילדים מאושפזים (Journal of Pediatrics)

20/11/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Pediatrics מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה שכיחות גבוהה של סיבוכים נוירולוגיים על-רקע שפעת בילדים המאושפזים עם הזיהום הנגיפי, בפרט אלו עם מחלה נוירולוגית קודמת.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים להגדיר את שיעורי ההיארעות והמאפיינים של סיבוכים נוירולוגיים על-רקע שפעת במדגם של ילדים מאושפזים במרכז רפואי שלישוני עם הוכחה מעבדתית לזיהום בנגיף שפעת ולזהות גורמים קליניים, אפידמיולוגים ווירולוגיים הקשורים עם סיבוכים אלו.

 

מחקר העוקבה כלל ילדים בגילאי חצי שנה עד 18 שנים, אשר אושפזו בין השנים 2010 ו-2017 עם הוכחה מעבדתית לזיהום בנגיף שפעת. החוקרים לא כללו במחקר ילדים בסיכון חיסוני או בדיקה חיובית עקב קבלה לאחרונה של חיסון חי-מוחלש או החלמה לאחרונה ממחלה. סיבוכים נוירולוגיים על-רקע שפעת הוגדרו כהופעה חדשה של סימנים/תסמינים נוירולוגיים במהלך מחלת שפעת אקוטית, ללא אתיולוגיה ברורה אחרת.

 

סיבוך נוירולוגי אחד לפחות על-רקע שפעת תועד ב-131 מבין 1,217 (10.8%) מהחולים המאושפזים עם הוכחה מעבדתית לזיהום בשפעת. הסיבוכים הנפוצים ביותר כללו פרכוסים (97 חולים) ואנצפלופתיה (44 חלים), אם כי ב-20 אשפוזים נוספים תוארו סיבוכים נוירולוגיים אחרים על-רקע שפעת.

 

לא תועדו הבדלים בגילאים של חולים שאושפזו עם סיבוכים נוירולוגיים על-רקע שפעת מסוג Influenza A/B ואלו ללא זיהום זה. ב-326 ילדים עם אבחנה נוירולוגית קודמת תועד שיעור גבוה יותר של סיבוכים נוירולוגיים על-רקע שפעת, בהשוואה לילדים ללא הפרעות נוירולוגיות קודמות (22.7% לעומת 6.4%, p<0.001).

 

מניתוח הנתונים עולה סיכון מוגבר לסיבוכים נוירולוגיים על-רקע שפעת בנוכחות אבחנה נוירולוגית קודמת (יחס סיכויים מתוקן של 4.6, p<0.001), אי קבלת חיסון עונתי לשפעת (יחס סיכויים מתוקן של 1.6, P=0.020) וילדים עד גיל 5 שנים (יחס סיכויים מתוקן של 1.6, p=0.017)

 

החוקרים כותבים כי הבנה טובה יותר של האפידמיולוגיה והגורמים הקשורים עם סיבוכים נוירולוגיים על-רקע זיהום בשפעת תסייע בהשלמת מחקרים נוספים להערכת מנגנונים נוירו-פתולוגיים ופיתוח גישות להפחתת הסיכון. חיסון מומלץ ועשוי לסייע במניעת סיבוכים נוירולוגיים על-רקע שפעת בילדים.

 

Journal of Pediatrics, Jul 19, 2021

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<