חדשות

מה בין רמות טריגליצרידים ובין הסיכון לדום נשימה חסימתי בשינה בגברים? (Nature and Science of Sleep)

21/11/2021

 

בגברים עם היקף מותניים תקין תועד קשר חיובי בין מדדי דום נשימה חסימתי בשינה ובין רמות טריגליצרידים בדם, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Nature and Science of Sleep.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לקבוע את הקשר בין דום נשימה חסימת בשינה והיפוקסמיה לילית ובין פרופיל השומנים בדם בגברים.  לצורך כך, הם התבססו על נתונים אודות משתתפים במחקר MAILES (Men Androgen Inflammation Lifestyle Environment and Stress) ואספו מידע אודו 753 גברים שעברו בדיקת שינה מלאה בביתן. רמות טריגליצרידים, חלקיקי HDL, LDL וכולסטרול כולל נבדקו בבדיקת דם לאחר צום לילה.

 

ניתוח סטטיסטי שימש להערכת הקשר בין פרופיל השומנים ובין מדדי היפוקסמיה לילית (מדד דה-סטורציה של חמצן, 3%), מדד אפניאה-היפופניאה ומדד אפניאה-היפופניאה בזמן שנת REM, לאחר תקנון למחלות כרוניות, גורמי סיכון ומשתנים סוציו-דמוגרפיים.

 

בקרב 753 המשתתפים במחקר (גיל ממוצע של 60.8 שנים, היקף מותניים של 99.3 ס"מ) שיעורי הימצאות דום נשימה חסימתי בשינה (מדד אפניאה:היפופניאה של 10 ומעלה) עמדו על 52.6%.

 

מניתוח הנתונים עולה כי לא היה קשר מובהק סטטיסטית בין מדדי דום נשימה חסימתי בשינה ובן פרופיל השומנים בדם. בדומה, לאחר הוצאת טיפולים תרופתיים להפחתת רמות השומנים בדם גם לא תועד קשר משמעותי בין פרופיל השומנים ומדדי דום נשימה חסימתי בשינה.

 

כאשר החוקרים בחנו את הנתונים לפי היקף המותניים של המשתתפים (פחות מ-95 ס"מ, 95-100 ס"מ, מעל 100 ס"מ), במטרה לצמצם את התרומה של השמנה היפרטריגליצרידמיה, הם מצאו קשר חיובי בין רמות טריגליצרידים ובין מדד אפניאה:היפופניאה, מדד דה-סטורציה של חמצן ומדד אפניאה:היפופניאה בשנת REM במשתתפים עם היקף מותניים קטן מ-95 ס"מ (p<0.05), אך לא באלו עם היקף מותניים גבוה יותר.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים על קשר חיובי בין מדדי דום נשימה חסימתי בשינה ובין רמות טריגליצרידים בגברים עם היקף מותניים תקין. הם מוסיפים כי באלו עם היקף מותניים בטווח התקין עם דום נשימה חסימתי בשינה יש להקפיד על שיפור הפרופיל הקרדיו-מטבולי.

 

Nature and Science of Sleep, Oct 8, 2021

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<