חדשות

תוצאות מבטיחות ל-Sodium Phenylbutyrate בטיפול בסוכרת מסוג 2 (מתוך אתר MedRxiv)

22/11/2021

 

בחולים עם סוכרת מסוג 2 שקיבלו טיפול יומי ב- Sodium Phenylbutyrate למשך שבועיים תועד שיפור משמעותי ברגישות לאינסולין וחמצון גלוקוז, כך עולה מנתונים שטרם עברו סיקור עמיתים ופורסמו באתר MedRxiv. עוד עולה מהנתונים כי מדובר בטיפול בטוח, אשר לא היה מלווה באירועים חריגים.

 

החוקרים השלימו מחקר חד-מרכזי, אקראי, כפל-סמיות, מבוקר-פלסבו, שכלל 18 חולים (גיל ממוצע של 66 שנים), עם אבחנה של סוכרת מסוג 2 לפרק זמן ממוצע של שנה וחצי.

 

כל המשתתפים במחקר קיבלו Sodium Phenylbutyrate במינון של 4.8 גרם/מ2 בכל יום או פלסבו, אשר ניתנו בנוסף לטיפול הקבוע שלהם לאיזון רמות הסוכר בדם. המשתתפים קיבלו את הטיפול במסגרת המחקר למשך שבועיים, לאחר מכן הייתה תקופת ביניים בת 6-8 שבועות בה לא קיבלו כל טיפול ולאחריה תקופה בת שבועיים בה חצו לקבוצה המקבילה וקיבלו את הטיפול הנגדי.

 

התוצא העיקרי של המחקר היה השינוי ברגישות לאינסולין בפריפריה, כפי שנקבע לפי קצב פינוי גלוקוז בגירוי אינסולין. מהנתונים עלה כי מדד זה השתפר לאחר שבועיים של טיפול ב- Sodium Phenylbutyrate עם הבדל מובהק סטטיסטית של 27% בהשוואה לפלסבו (p=0.0155).

 

עוד מדווחים החוקרים כי Sodium Phenylbutyrate הוביל לשיפור משמעותי במספר תוצאים משניים לעומת פלסבו, כולל יכולת חמצון במיטוכונדריה של השריר על-רקע פחמימות, חמצון פחמימות בגירוי אינסולין בכל הגוף והפחתת רמות חומצות שומן מסועפות שרשרת בפלזמה.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים לראשונה בבני אדם, כי טיפול בתכשיר המפחית רמות חומצות אמינו מסועפות שרשרת ע"י הגברת פירוקן משפר משמעותית את מטבוליזם גלוקוז בחולים עם סוכרת מסוג 2. הממצאים הינם בגדר הוכחת-עיקרון כי טיפולים המכוונים לחומצות אמינו מסועפות שרשרת עשויים להוות גישת טיפול חדשה בחולים עם סוכרת מסוג 2.

 

מתוך אתר MedRxiv

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<