חדשות

מיקרו-דימומים מוחיים אינם מפחיתים את היעילות של Alteplase בחולים לאחר אירוע מוחי (Neurology)

23/11/2021

 

מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Neurology עולה כי התועלת של Alteplase אינה מופחתת בחולים עם אירוע מוחי איסכמי חד בנוכחות מיקרו-דימומים מוחיים.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אין נתונים ממחקרים אקראיים ומבוקרים אודות תוצאות טיפול תוך-ורידי ב-Alteplase בחולים עם אירוע מוחי איסכמי חד עם מיקרו-דימומים מוחיים בבדיקת MRI לפני מתן הטפול ואין נתונים אודות ההשפעה של מיקרו-דימומים אלו והיקפם על הסיכון לסיבוכי דימומים.

 

החוקרים בחנו את הנתונים ממחקרWAKE-UP , מחקר פרוספקטיבי, אקראי, מבוקר שכלל חולים עם אירוע מוחי איסכמי חד עם בדיקת MRI זמינה, אשר טופלו ב-Alteplase או פלסבו. המשתתפים חולקו באקראי לקבלת טיפול תוך-ורידי ב-Alteplase במינון 0.9 מ"ג/ק"ג משקל גוף או פלסבו.

 

התוצאים שנבחנו במחקר כללו את שיעור תוצא תפקודי מצוין לאחר 90 ימים לפי מדד Modified Rankin Scale Score של עד נקודה אחת ודימום תוך-מוחי תסמיני לפי קריטריוני National Institutes of Neurological Disease and Stroke לאחר 22-36 שעות מהטיפול.

 

החוקרים בחנו את הנתונים אודות 459 חולים (63% גברים) שלקחו חלק במחקר, מהם 98 חולים (21.4%) עם עדות למיקרו-דימומים מוחים בבדיקת הדמיה ראשונית, 45 חולים (9.8%) עם מיקרו-דימום יחיד, 37 חולים (8.1%) עם 2-4 מיקרו-דימומים ו-16 חולים (3.5%) עם 5 דימומים ויותר.

 

הממצאים הצביעו על קורלציה בין נוכחות מיקרו-דימומים מוחיים ובין עליה לא-משמעותית בסיכון לדימום תוך-גולגולתי תסמיני, אך ללא השפעה על הפקוד לאחר 90 ימים. בחולים שקיבלו Alteplase תועד תוצא תפקודי טוב יותר ללא עדות להטרוגניות על-רקע נוכחות מיקרו-דימומים מוחיים. התוצאות היו דומות בתתי-אוכלוסיות של חולים עם מיקרו-דימומים מוחיים מוגבלים לאונה או אלו שלא היו מוגבלים לאונה.

 

ממצאי המחקר מאשרים נתונים ממחקרים קודמים שהראו כי בחולים מתאימים, אין לפסול אפשרות מתן טיפול תרומבוליזה תוך-ורידי בשל עדות למספר קטן או בינוני של מיקרו-דימומים מוחיים. החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה לקבוע את יחס נזק-תועלת של Alteplase בחולים עם מספר גדול של מיקרו-דימומים מוחיים.

 

Neurology 2021

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<