חדשות

המסר המרכזי של בכירי משרד הבריאות לאור הופעת אומיקרון בישראל: החיסון ממשיך להיות אקטואלי וחשוב מתמיד גם אם המועילות שלו במניעת הדבקה קטנה יותר בשל יכולתו למנוע מחלה קשה

28/11/2021

מאת מערכת אי-מד

על רקע נתוני ההדבקה והתחלואה  כפי שמוצגים בלוח הבקרה, מהם ניתן לראות כאן את עליה שבועית במאומתים (+12%)  וחולים קשה (+21%)  ,

והדיווח על הופעת הווריאנט החדש אומיקרון בישראל והדיווחים הראשונים מדרום אפריקה על רמת הדבקה גבוהה הרבה יותר מנגיף הדלתא,  התקיימה היום מסיבת עיתונאים של צמרת משרד הבריאות, בראשות שר הבריאות ניצן הורביץ.

המסרים המרכזיים שהוצגו במסיבת העיתונאים :

  • יש עדיין אי וודאות לגבי אומיקרון ולכן ננקטים אמצעי זהירות בעיקר בכל הקשור לכניסה לארץ, וביצוע בדיקות ריצוף לכל חשוד.
  • ככל הידוע מדובר בווריאנט עם הרבה מאוד מוטציות, לרבות באזור החלבון ולכן יש חשש לגבי העמידות שלו לחיסונים הקיימים.
  • מהירות ההתפשטות של הווריאנט בדרום אפריקה מדאיגה (עליה מ-200 ל-2000 מאומתים בכ-10 ימים) ולכן השאיפה היא לבצע חקירה אפידמיולוגית אחרי כל מאומת עם הווריאנט במטרה למנוע התפשרות מהירה של הווריאנט שכידוע כבר הגיע לארץ (מקרה אחד וודאי ועוד כ-13 חשודים).
  • בכל מקרה הקריאה להתחסנות הן בקרב ילדים (קרוב למיליון)  והן לזכאי בוסטר (כמיליון) ומתנגדי/מהססי חיסונים (כ-700 אלף) היא בתוקף שכן מהעדויות הראשונות עולה שגם אם היו הדבקות בקרב מחוסנים, מחלתם הייתה קלה בלבד. כלומר החיסון אולי מגן פחות מפני הדבקה את עדיין מגן היטב מפני מחלה קשה.
  • המוכנות לתרחיש כזה מסייעת לישראל להיות מוכנה ולבצע הפעולות הנכונות מבחינת שימוש במעבדות ריצוף, ביצוע בדיקות בשדה התעוםה, וגם אישור איכונים סלולריים של השב"כ והגבלות באשר לכניסה לארץ.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<