חדשות

זן חדש של נגיף הקורונה מעורר בהלה ומוביל להגבלות על טיסות (מתוך הודעת ה-WHO)

28/11/2021

 

ארגון הבריאות העולמי עדכן בימים האחרונים כי הווריאנט החדש של נגיף הקורונה מדרום אפריקה הינו וריאנט מעורר דאגה מאחר ועשוי להיות מדבק יותר, לגרום למחלה חמורה יותר, עם יעילות פחותה של החיסונים והטיפולים הקיימים כנגד הנגיף.

 

ארגון הבריאות העולמי כינס קבוצה של מומחים להערכת הווריאנט החדש על-רקע העליה המהירה בזיהומי COVID-19 בדרום אפריקה בשבוע האחרון. הווריאנט החדש מוכר בשם אומיקרון, או B.1.1.529.

 

לאומיקרון מספר תכונות מעוררות דאגה, כולל מספר רב של מוטאציות, כאשר לחלקן תכונות מדאיגות. מעדויות מוקדמות עולה סיכון מוגבר לזיהום חוזר בווריאנט זה, בהשוואה לווריאנטים אחרים של הנגיף. מספר המקרים של ווריאנט זה מצוי במגמת עליה כמעט בכל המחוזות בדרום אפריקה.

 

בתגובה,  בבית הלבן הודיעו על הגבלות חדשות על טיסות מדרום אפריקה, מלאווי, מוזמביק, נמיביה, זימבבואה ומדינות נוספות. תושבים זרים ממדינות אלו לא יורשו להיכנס לארצות הברית.

 

הגבלות אלו ייכנסו לתוקף ב-29 בנובמבר, כאשר הצעדים הנוספים ייקבעו על-פי הנתונים המדעיים והצוותים המייעצים לבית הלבן.

 

בשלב זה, טרם זוהו מקרים של הווריאנט החדש בארצות הברית, כאשר המדענים עובדים במרץ עם עמיתיהם מדרום אפריקה ועוקבים אחר הווריאנט החדש, בעקבות זינוק במקרי COVID-19 בשבוע האחרון.

 

מספר מעבדות מצאו כי בדיקה נפוצה אחת עשויה לזהות באופן אמין את הווריאנט החדש. קבוצת היועצים בנוגע להתפשטות הנגיף החלה במספר מחקרים להערכת אומיקרון ותפרסם את הממצאים בהתאם.

 

על-סמך העדויות עד כה, ארגון הבריאות העולמי מייעץ למדינות להגביר את המעקב והריצוף הגנטי במטרה להבין טוב יותר את הזן החדש. עוד מבקשים בארגון הבריאות העולמי ממדינות לשלוח את נתוני הריצוף הגנטי למאגרי נתונים ציבוריים, דוגמת GISAID.

 

נכון ליום שישי האחרון, 66 רצפים של הווריאנט דווחו ל-GISAID, כולל 58 בדרום אפריקה, 6 בבוטסואנה ושניים בהונג-קונג.

 

בארגון הבריאות העולמי ביקשו גם ממדינות לערוך חקירות שטח וניתוחי בדיקות מעבדה אודות חומרת הזן, כמו גם התגובה החיסונית, נוגדנים מנטרלים והיעילות של אמצעים סוציאליים וברמת בריאות הציבור.

 

הציבור נקרא לנקוט בצעדים להפחתת הסיכון להדבקה בנגיף, כולל הקפדה על עטיית מסכות, היגיינת ידיים, ריחוק חברתי, שיפור אוורור חללים סגורים, הימנעות משהות בחללים צפופים והקפדה על ההמלצות לקבלת החיסונים.

 

בישראל הכריזו על איסור טיסות ממרבית המדינות באפריקה לאחר זיהוי המקרה הראשון של הזן החדש באדם שטס לאחרונה ממלאווי. רשימה הולכת וגדלה של מדינות עצרו או הגבילו טיסות, כלל אוסטריה, בלגיה, קרואטיה, צרפת, גרמניה, איטליה, יפן, מלטה, הולנד, הונג קונג, סינגפור ועוד.

 

מתוך הודעת ה-WHO

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<