חדשות

נוקשות עורקים בגיל ההתבגרות עשויה להיות מצב מקדים ליתר לחץ דם בגיל צעיר (Hypertension)

01/12/2021

 

נוקשות עורקים במהלך גיל ההתבגרות עשויה להיות מצב מקדים ליתר לחץ דם והשמנת-יתר במבוגרים צעירים, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת Hypertension.

 

במסגרת המחקר בחנו החוקרים את הקשר בין נוקשות עורקים, כפי שנקבע לפי מהירות גל דופק קרוטידי-פמורלי (Carotid-Femoral Pulse Wave Velocity, או cfPWV), ועובי שכבת אינטימה-מדיה, עם הסיכון לעודף-משקל/השמנת-יתר ולחץ דם מוגבר/יתר לחץ דם.

 

מדגם המחקר כלל 3,862 מתבגרים בגיל ממוצע של 17.7 שנים ממחקר Avon Longitudinal Study of Parents and Children, אשר היו במעקב לאורך שבע שנים. בדיקת אולטרה-סאונד שימשה להערכת cfPWV ועובי שכבת אינטימה-מדיה בעורקי התרדמה, כאשר בדיקת DEXA שימשה להערכת מסת שומן ומסת גוף רזה.

 

החוקרים מדווחים כי מדד cfPWV גבוה יותר בגיל 17.7 שנים לווה בסיכון מוגבר ללחץ דם סיסטולי מוגבר/יתר לחץ דם (יחס סיכויים של 1.20, p=0.026), לחץ דם דיאסטולי מוגבר/יתר לחץ דם (יחס סיכויים של 1.77, p<0.0001), מדד מסת גוף בטווח עודף-משקל/השמנת-יתר (יחס סיכויים של 1.19, p=0.041) ומסת שומן בטווח עודף-משקל/השמנת-יתר (יחס סיכויים של 1.24, p=0.023) בגיל 24.5 שנים.

 

עובי שכבת אינטימה-מדיה גבוה יותר בגיל 17.7 שנים לא נקשר עם סיכון מוגבר להשמנה ולחץ דם מוגבר לאורך המעקב.

 

עוד עולה מהנתונים כי קיים קשר יישר בין התקדמות cfPWV ובין עליה לאורך שבע שנים בלחץ דם סיסטולי (גודל השפעה של 16 מ"מ כספית, P<0.0001) ולחץ דם דיאסטולי (גודל השפעה של 28 מ"מ כספית, p<0.0001). הממצאים הצביעו על קשר ישיר בין התקדמות עובי שכבת אינטימה מדיה בעורקי התרדמה ובין עליה בכל מדדי השמנה ולחץ דם דיאסטולי.

 

מניתוח סטטיסטי עלה קשר ישיר בין מדדי cfPWV התחלתיים ובין לחץ דם סיסטולי ודיאסטולי לאורך המעקב.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי נוקשות עורקית, כפי שנקבע לפי מדדי cfPWV, אך לא לפי עובי שכבת אינטימה-מדיה בעורקי התרדמה, מלווה בסיכון מוגבר להופעת יתר לחץ דם בגיל צעיר. מאמצים למניעת השמנה ויתר לחץ דם מגיל ההתבגרות עשויים לדרוש פיתוח גישות חדשות להפחתת נוקשות עורקית.

 

Hypertension Nov 17, 2021

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<