חדשות

מדד מסת גוף גבוה יותר מלווה בסיכון מוגבר לאשפוז על-רקע אי-ספיקת לב (מתוך כנס ה-AHA)

06/12/2021

 

מנתונים שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Heart Association עולה כי מדד מסת גוף גבוה יותר מלווה בסיכון מוגבר לאשפוזים עקב אי-ספיקת לב בחולי אי-ספיקת לב עם מקטע פליטה שמור, ללא תלות בגיל, מין או היסטוריה של סוכרת.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מחקרים שפורסמו לאחרונה הציעו כי השמנה הינה גורם סיכון אפשרי לאשפוז עקב אי-ספיקת לב בקרב חולי אי-ספיקת לב עם מקטע פליטה שמור, אך לאור מגבלות המחקרים הקודמים הם ביקשו לבחון את הנושא.

 

במחקר הרטרוספקטיבי, תצפיתי, החוקרים בחנו את  הקשר בין מדד מסת הגוף ובן הסיכון לאשפוז של חולים עם אי-ספיקת לב עם מקטע פליטה שמור של חדר שמאל.

 

החוקרים אספו נתונים אודות חולים עם מדד מסת גוף של 25 ק"ג למטר בריבוע ומעלה בעת אבחנת אי-ספיקת לב וסיווגו את החולים לחמש קטגוריות לפי מדד זה: עודף-משקל והשמנה בדרגות I עד IV. ניתוח סטטיסטי שימש להערכת הקשר בין מדד מסת גוף, מספר אשפוזים עקב אי-ספיקת לב והסיכון לאשפוזים עקב אי-ספיקת לב בהלך המעקב, תוך תקנון למשתנים שונים.

 

מדגם המחקר כלל 4,975 חולים. כאשר בקבוצות עם מדד מסת גוף גבוה יותר תועד גיל חציוני נמוך יותר, עם שיעור נמוך יותר של חולים עם היסטוריה קרדיווסקולארית ושכיחות גבוהה יותר של נשים, בהשוואה לקבוצת החולים עם מדד מסת גוף בטווח עודף-משקל.

 

מהנתונים עולה כי ממוצע האשפוזים על-רקע אי-ספיקת לב היה גדול יותר בחולים עם מדד מסת גוף גבוה יותר (P=0.002). בנוסף, שיעור האשפוזים על-רקע אי-ספיקת לב לכל 100 שנות-אדם היה גבוה יותר באלו עם השמנה בדרגה III (רווח בר-סמך 95% של 8.8-16.8) והשמנה בדרגה IV (רווח בר-סמך 95% של 10.9-22.4), בהשוואה לאלו עם עודף-משקל (רווח בר-סמך 95% של 7.8-11.9). בהשוואה לחולים עם עודף-משקל, הסיכון לאשפוז עקב אי-ספיקת לב עלה עם כל עליה בדרגת השמנה (p=0.01; יחס סיכון להשמנה בדרגה III של 1.36, רווח בר-סמך 95% של 0.97-1.91; יחס סיכון להשמנה בדרגה IV של 1.86, רווח בר-סמך 95% של 1.32-2.64).

 

החוקרים כותבים כי התצפית לפיה אי-ספיקת לב עם מקטע פליטה שמור קיימת בחולים אלו, למרות שכיחות נמוכה יותר של מחלות לב וכלי דם, מעלה את האפשרות כי השמנה חמורה יותר עשויה לבדה להוביל לתסמונת קלינית של אי-ספיקת לב עם מקטע פליטה שמור ולכן, טיפולים המכוונים כנגד השמנה עשויים להיות יעילים יותר לטיפול ומניעת אי-ספיקת לב במקרים אלו.

 

מתוך כנס ה-AHA

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<