חדשות

שילוב סוכרת עם יתר לחץ דם עשוי לפגוע במבנה ותפקוד המוח (מתוך אתר MedRxiv)

07/12/2021

 

בחולים עם אבחנה של סוכרת וגם יתר לחץ דם שינויים במבנה ותפקוד המוח עם ירידה בתפקוד הקוגניטיבי, בהשוואה לחולים עם אחת ההפרעות בלבד, כך עולה מנתונים שטרם עברו סיקור עמיתים ופורסמו באתר MedRxiv.

 

מחקר החתך כלל 38,918 משתתפים ממאגר UK Biobank, אשר נכללו בין השנים 2006-2010 ובהמשך עברו בדיקת MRI של המוח כחלק מההשתתפות במחקר, כולל 2,043 חולים עם סוכרת. המשתתפים גם השלימו שבעה מדדים שונים להערכת תפקוד קוגניטיבי.

 

החוקרים מדווחים כי לאחר תקנון לערפלנים אפשריים, כולל מחלות לב וכלי דם, בחולים עם סוכרת תועד מראה פתולוגי יותר של המוח בבדיקת MRI: נפח המוח הכולל ונפח החומר האפור בחולי סוכרת היו מופחתים ב-10-20%, בהשוואה לאלו ללא סוכרת.

 

עוד עולה מהנתונים כי בחולים עם סוכרת תועדו תוצאות גרועות יותר בחמישה מבין שבעה מבחנים להערכת תפקוד קוגניטיבי.

 

בחולים עם סכרת וגם יתר לחץ דם, סך נפח חומר אפור היה מופחת משמעותית, בהשוואה לאלו עם סוכרת בלבד. נפח המוח הכולל היה גם כן מופחת בהשוואה לאלו עם סוכרת בלבד, אך ההבדל לא היה מובהק סטטיסטית.

 

בחולים עם סוכרת ויתר לחץ דם תועדו תוצאות פחות טובות בזמני תגובה ומבחני החלפת מספרים בסימנים שהיו חלק ממבחנים להערכת תפקוד קוגניטיבי.

 

ממצאי המחקר עולה כי מניעה של סוכרת ויתר לחץ דם עשויה לדחות שינויים מבניים במוח, ירידה קוגניטיבית ודמנציה. על רופאים לתת דגש גדול יותר להבנת מועד הופעת השינויים במבנה המוח מאחר ואלו עשויים לשפר את היכולת לעקוב אחר התקדמות דמנציה בחולים עם סוכרת.

 

מתוך אתר MedRxiv

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<