חדשות

יתרונות רבים לשירותי רפואה מרחוק בטיפול בחולים עם מחלת כליות כרונית (Clinical Journal of the American Society of Nephrology)

11/12/2021

 

בחולם עם מחלת כליות כרונית אשר קיבלו ייעוץ רפואי מרחוק (טל-רפואה) תועדו תוצאות קליניות טובות, אם לא זהות, עם הפחתת פניות לחדרי מיון ואשפוזים ושיפור יעילות הטיפול בהשוואה לחולים שטופלו פנים מול פנים במרפאה, כך עלה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Clinical Journal of the American Society of Nephrology.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי טל-רפואה על-בסיס וידאו מהווה חלופה למתן טיפול רפואי לחולים עם מחלת כליות כרונית. מטרת המחקר הנוכחי הייתה לבחון את העדויות אודות תוצאות יישום שירותים אלו בנפרולוגיה.

 

החוקרים ערכו חיפוש במאגרי MEDLINE, EMBASE, Cochrane Database of Systematic Reviews, Cochrane Central Register of Controlled Trials ו-CINAHL לזיהוי מחקרים שפורסמו בין דצמבר 2019 ועד ינואר 2012 וכללו הערכה של שירותי טל-רפואה על-בסיס וידאו במבוגרים עם מחלת כליות.

 

החיפוש בספרות הוביל לזיהוי 24 מחקרים, כולל 4 מחקרים אקראיים ומבוקרים, 6 מחקרי עוקבה, 5 מחקרים לפני-אחרי התערבות, 7 סדרות מקרים ו-2 מחקרי איכות. טכנולוגיה מבוססת-וידאו שימש להגדלת זמינות הטיפול בחולים עם מחלת כליות כרונית בכל השלבים.

 

למרות שמחקרים מוקדמים בחנו מגוון רחב של טכנולוגיות ספציפיות לכל מרכז, אשר קשרו בין בית חולים מרכזי למוסדות רפואיים מרוחקים יותר, מחקרים שפורסמו לאחרונה התבססו על טכנולוגיה המאפשרת לחולים לקבל טיפול מרחוק בכל מקום שנוח להם.

 

הטיפול מרחוק באמצעות מצלמת וידאו התקבל בצורה חיובית בעיניי החולים והמחקרים דיווחו על שביעות רצון גבוהה, כאשר מעל 95% מהחולים הביעו שביעות רצון גבוהה משירותי טל-רפואה, כאשר רובם ציינו כי הטיפול שקיבלו היה ברמה דומה לזו שקיבלו כאשר הגיעו בפועל למרפאה.

 

חולים תחת טיפולי דיאליזה שקיבלו טיפול מרחו דיווחו על תוצאות קליניות דומות, אם לא טובות יותר, בהשוואה לחולים שטופלו במרפאה, עם הפחתת היקף הפניות לחדרי מיון ואשפוזים בבתי חולים.  כמו כן, בקרב מושתלי כליה, התוצאים הקליניים היו דומים באלו שקיבלו טיפול מרחוק ואלו שטופלו במרפאה. במחקר אחד, שיעור האשפוזים לבתי חולים היה נמוך יותר בחולים שקיבלו טיפול מרחוק, אם כי מחקר אחר דיווחו על שיעור גבוה יותר של פניות לחדרי מיון ואשפוזים לאחר ביקור וירטואלי.

 

במהלך מגפת הקורונה, רפואה מבוססת-טכנולוגיה הפכה במהירות למודל הדומיננטי בטיפול בחולים עם מחלת כרוניות במטרה לצמצם את הפגיעה ברצף הטיפול עקב המגבלות בתקופה זו.  ממצאים אלו מעידים על היתרונות של ביקורים וירטואליים, כולל שביעות הרצון הגבוהה של המטופלים.

 

Clinical Journal of the American Society of Nephrology 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<