חדשות

ניתוח בריאטרי עשוי להפחית את הסיכון לרטינופתיה סוכרתית בחולים עם השמנה וסוכרת מסוג 2 (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-American Academy of Ophthalmology)

13/12/2021

 

מנתונים שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Academy of Ophthalmology עולה כי בחולים עם השמנה וסוכרת מסוג 2, ניתוח בריאטרי מלווה בשיעור נמוך יותר של מקרי רטינופתיה סוכרתית.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי כיום, ניתוח בריאטרי מהווה את אפשרות הטיפול היעילה ביותר כנגד השמנה וסוכרת מסוג 2. מחקרים קודמים הראו כי מדובר בהתערבות יעילה להשגת הפוגה בסוכרת והפחתת סיבוכים מיקרווסקולאריים אחרים. עם זאת, ההשפעה על רטינופתיה סוכרתית אינה מובנת היטב.

 

החוקרים השלימו סקירה שיטתית ומטה-אנליזה של 14 מחקרים, אשר כללו למעלה מ-360,000 חולים עם סוכרת מסוג 2. במסגרת המחקר נערכה השוואה של שיעורי רטינופתיה סוכרתית בחולים שעברו ניתוח בריאטרי ואלו שלא עברו את הניתוח להפחתת משקל. התוצא העיקרי היה שיעורי רטינופתיה סוכרתית מכל-סוג ושיעורי רטינופתיה סוכרתית המאיימת על הראיה.

 

מהנתונים עולה כי שיעורי הימצאות רטינופתיה סוכרתית עמדו על 0.45% בחולים לאחר ניתוח בריאטרי ועל 1.03% באלו תחת טיפול תרופתי. בחולים לאחר ניתוח בריאטרי תועדו שעורים נמוכים יותר משמעותית של רטינופתיה סוכרתית לאחר-ניתוח לאחר חציון מעקב של 8 שנים ושיעורים נמוכים יותר של רטינופתיה סוכרתית המאיימת על הראיה לאחר חציון מעקב של 4 שנים.

 

במהלך 12 החודשים הראשונים לאחר ניתוח תועדה החמרה ברטינופתיה סוכרתית והתקדמות לרטינופתיה סוכרתית המאיימת על הראיה, אשר תוארה לעיתים קרובות יותר בחלים עם רטינופתיה התחלתית חמורה יותר לפני הניתוח הבריאטרי. בחולים עם רטינופתיה סוכרתית לא-פרוליפרטיבית בתחילת הדרך, הסיכוי התקדמות מוקדמת של כל רטינופתיה סוכרתית לא היה שונה משמעותית בין אלו שעברו ניתוח בריאטרי ובין הביקורות.

 

לאחר 12 החודשים הראשונים, לאחר חציון מעקב של חמש שנים, ניתוח בריאטרי הוביל לשיעור נמוך יותר משמעותית של חולים בהם תועדה החמרה של רטינופתיה סוכרתית. עם זאת, התקדמות עדיין תוארה בעד 8% מהחולים שהיו במעקב לאורך 2-13 שנים לאחר הניתוח.

 

חומרת רטינופתיה סוכרתית בתחילת המחקר הינה סימן חשוב מאוד להחמרה מוקדמת של רטינופתיה סוכרתית לאחר-ניתוח ויש מקום להשלים בדיקת סקר להערכת קרקעית העין בחולים עם רטינופתיה סוכרתית המאיימת על הראיה שהופנו לניתוח בריאטרי.

 

מתוך הכנס השנתי מטעם ה-American Academy of Ophthalmology

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<