חדשות

תוספי פרה-ביוטיקה משפרים ספיגת סידן בנשים מבוגרות לאחר ניתוח מעקף קיבה (J Clin Endocrinol Metab)

18/12/2021

 

תוספי פרה-ביוטיקה עשויים לשפר את ספיגת הסידן בנשים לאחר-מנופאוזה עם היסטוריה של ניתוח מעקף קיבה וצריכה יומית של סיבי תירס מסיסים (Soluble Corn Fiber) נסבלה היטב, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי ההשפעות השליליות על השלד של ניתוח מעקף קיבה נובעות בחלקן מירידה בספיגת סידן במעי. תוספי פרה-ביוטיקה, דוגמת סיבי תירס מסיסים, עשויים לשפר ספיגת סידן במעי גס במטופלים בריאים.

 

במחקר הנוכחי בחנו החוקרים את ההשפעות של סיבי תירס מסיסים על ספיגת סידן יחסית, מדדים ביוכימיים ומיקרוביום צואה בנשים לאחר ניתוח מעקף קיבה. הם השלימו מחקר אקראי, כפל-סמיות, מבוקר-פלסבו, שכלל 20 נשים לאחר מנופאוזה עם היסטוריה של ניתוח מעקף קיבה שבוצע בממוצע חמש שנים מוקדם יותר.

 

המשתתפות במחקר חולקו באקראי לקבלת סיבי תירס מסיסים במינון יומי של 20 גרם או פלסבו פומי. החוקרים בחנו את ההבדלים בין הקבוצות בשינוי האבסולוטי בספיגה יחסית של סידן וכן הושלמה הערכה של הסבילות וההיענות לטיפול, רמות הורמונים המשתתפים במשק סידן וסמני שחלוף עצם, כמו גם הרכב מיקרוביום הצואה.

 

בתחילת המחקר, הספיגה היחסית של סידן הייתה נמוכה ועמדה על 5.5%, בממוצע. בהשוואת זרוע ההתערבות אל מול זרוע הפלסבו, לא תועדו הבדלים בשינוי הממוצע בספיגה יחסית של סידן (3.4+, רווח בר-סמך 95% של 6.7%- עד 13.6%) ולא תועדו הבדלים בהורמונים המשתתפים במשק הסידן או בסמני שחלוף עצם.

 

בזרוע ההתערבות תועדה שונות רחבה יותר בשינויים בספיגה יחסית של סידן, בהשוואה לזרוע הפלסבו (סטיית תקן של 13.4% לעומת 7.0%).

 

באלו עם שינוי גדול יותר בהרכב מיקרוביאלי לאחר טיפול בסיבי תירס מסיסים נרשמה עליה גדולה יותר בספיגה יחסית של סידן (p=0.05).

 

ההיענות לטיפול בסיבי תירס מסיסים הייתה גבוהה, כאשר שיעורי תסמינים במערכת העיכול היו דומים בשתי הקבוצות.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי לא תועדו הבדלים בין הקבוצות בשינויים בספיגה יחסית של סידן או בהורמונים המשתתפים בבקרת משק סידן, אך רווחי בר-סמך רחבים מציעים השפעה וריאבילית של תוספי פרה-ביוטיקה העשויה לנבוע מהיקף השינויים במיקרוביום המעי. צריכה יומית של תוספי פרה-ביוטיקה נסבלה היטב.

 

J Clin Endocrinol Metab, Dec 9, 2021

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<