חדשות

עליה בשכיחות פעילות-יתר של שלפוחית השתן עם מנופאוזה (Menopause)

24/12/2021

 

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Menopause עולה קשר משמעותי בין מצב מנופאוזה של נשים בגילאי 45 עד 54 שנים ובין פעילות-יתר של שלפוחית השתן.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את שיעורי ההימצאות וגורמים הקשורים עם תסמינים בדרכי השתן על-סמך נתונים ממחקר Japan Nurses' Health Study, מחקר עוקבה פרוספקטיבי בקרב אחיות.

 

המחקר כלל 12,198 נשים והחוקרים חישבו את שיעורי ההימצאות של תסמינים בדרכי השתן וקבעו את הסיכון לפעילות יתר של שלפוחית השתן, אי-נקיטת שתן עקב דחק ואי-נקיטת שתן על-רקע משולב.

 

גיל המשתתפות הממוצע עמד על 46.5 שנים ומדד מסת הגוף הממוצע עמד על 22.1 ק"ג למטר בריבוע.

 

מהנתונים עולה כי שיעורי הימצאות פעילות-יתר של שלפוחית השתן עמדו על 9.5%, עם שיעורי פעילות-יתר של שלפוחית השתן עם אי-נקיטת שתן של 5.4% ושיעור פעילות-יתר של שלפוחית השתן ללא אי-נקיטת שתן של 13.9%, כאשר שיעורי אי-נקיטת שתן על-רקע משולב עמדו על 2.1%.

 

מניתוח סטטיסטי עלה קשר מובהק סטטיסטית בין פעילות-יתר של שלפוחית השתן וגיל 45-54 שנים ומצב לאחר-מנופאוזה נקשר בקשר מתון עם פעילות-יתר של שלפוחית השתן.

 

מניתוח רב-משתני עלה קשר משמעותי בין קבוצות גיל 45-49 ו-50-54 שנים, מדד מסת גוף בטווח 23-27.4 ק"ג למטר בריבוע ו-27.5 ק"ג למטר בריבוע ומעלה והיסטוריה של לידות קודמות ובין אי-נקיטת שתן על-רקע דחק.

 

ממצאי המחקר מעידים על קשר משמעותי בין פעילות-יתר של שלפוחית השתן בנשים בגילאי 45-54 שנים ובין מצב לאחר-מנופאוזה. החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה לבחון את הקשר בין מרווח הזמן שחלף מאז מנופאוזה ובין תסמינים של פעילות-יתר של שלפוחית השתן בתקופה סביב-מנופאוזה. מדד מסת  גבוה והיסטוריה מיילדותית קשורים באופן מובהק סטטיסטית עם אי-נקיטת שתן עקב דחק ותסמיני אי-נקיטת שתן עקב דחק עשויים להיות פחות תדירים לאחר מנופאוזה.

 

Menopause, Nov 12, 2021

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<