חדשות

חולי סרטן רבים נוטלים תוספים תזונתיים למרות העדר הוכחה לתועלת (Cancer)

26/12/2021

 

מבוגרים רבים שאובחנו כלוקים במחלות ממאירות נוטלים תוספים תזונתיים מתוך אמונה כי אלו עשויים לסייע בהפחתת הסיכון להישנות המחלה הממארת, זאת למרות העדר הוכחה לתועלת, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת Cancer.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי תוספים תזונתיים אינם מומלצים למניעת הישנות מחלות ממאירות. למרות שאלו משמשים לעיתים קרובות בחולים עם מחלות סרטן, אין הוכחות ברורות באשר לקשר בין שימוש בתוספים אלו ובין הפחתת הסיכון להישנות.

 

מדגם המחקר כלל מבוגרים שאובחנו עם סרטן שד, ערמונית, או מעי גס ורקטום, אשר השלימו סקר שנשלח בדואר ושאלוני תזונה. החוקרים בחנו את הקשר בין שימוש בתוספים תזונתיים ובין נתונים דמוגרפיים, אורחות חיים ואמונות אודות התועלת של תוספי תזונה עם ממאירות.

 

מדגם המחקר כלל 1,049 משתתפים, מהם 40% דיווחו על שימוש בתוספים תזונתיים. מבין אלו, 19% האמינו כי תוספים תזונתיים חשובים להפחתת הסיכון להישנות ממאירות.

 

מניתוח סטטיסטי עלה כי בקרב נשים תועד סיכוי גבוה יותר מכפליים לדווח על שימוש בתוספים תזונתיים (יחס סיכויים של 2.48, רווח בר-סמך 95% של 1.72-3.56). עוד עולה קשר חיובי בין שימוש בתוספים תזונתיים ובין עמידה בהמלצות לצריכת פירות וירקות (יחס סיכויים של 1.36, רווח בר-סמך 95% של 1.02-1.82) וסברה כי לתוספים תזונתיים חשיבות בהפחתת הסיכון להישנות ממאירות (יחס סיכויים של 3.13, רווח בר-סמך 95% של 2.35-4.18).

 

מהנתונים עלה קשר שלילי בין שימוש בתוספים תזונתיים ובין השמנה (יחס סיכויים של 0.58, רווח בר-סמך 95% של 0.38-0.87).

 

שמן דגים היה התוסף התזונתי הנפוץ ביותר עליו דיווחו המשתתפים, כאשר 13% דיווחו על שימוש בתוסף זה. סידן, לבד או בשילוב עם ויטמין D, היה התוסף התזונתי הנפוץ ביותר שנטלו נשים עם אבחנה של סרטן שד (15%).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי קיים קשר בין שימוש בתוספי תזונה בקרב חולים עם ממאירות פעילה או קודמת ובין מספר משתנים דמוגרפיים ואורחות חיים, כאשר מטופלים רבים מאמינים כי תוספים תזונתיים עשויים להפחית את הסיכון להישנות ממאירות. קיים צורך כי אנשי צוות רפואי יספקו הסברים אודות שימוש בתוספים תזונתיים ויבהירו את הקשר עם ההשפעה של נטילת התוספים על הסיכון להישנות סרטן.

 

Cancer, 2021

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<