חדשות

הערכת הסיכון לאירוע מוחי לאחר ניתוח דיסקציה צווארית (Am J Otolaryngol)

03/01/2022

 

במאמר שפורסם בכתב העת American Journal of Otolaryngology מדווחים חוקרים מארצות הברית על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי למרות שהיארעות אירוע מוחי לאחר דיסקציה צווארית היא מינימאלית, בחולים עם גורמי סיכון רבים יש לנקוט משנה זהירות במטרה למנוע סיבוך זה.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי ניתוחי ראש כוללים מעורבות של כלי דם מג'וריים וקיים חשש מפני סיבוכים מסכני-חיים, דוגמת אירוע מוחי. כעת הם השלימו מחקר רטרוספקטיבי במטרה לזהות אילו חולים פיתחו אירוע מוחי בתוך 30 ימים מניתוח דיסקציה צווארית.

 

החיפוש במאגר הנתונים UPMC הוביל לזיהוי 20,527 חולים עם היצרות עורקי תרדמה, התקף איסכמי חולף, או אירוע מוחי. לאחר התאמה עם חולים ממאגר Head and Neck Tumor Registry, 41 מבין 4,230 חולים עם דיסקציה צווארית אובחנו עם אירוע מוחי, התקף איסכמי חולף, או היצרות עורקי תרדמה במהלך חייהם.

 

חולה אחד, עם גורמי סיכון מרובים, למרות נקיטת משנה זהירות טרם הניתוח, אובחן עם אירוע מוחי יומיים לאחר דיסקציה צווארית  ועל-רקע  חסימת עורק תרדמה עקב קרישיות-יתר משנית לממאירות ונזק תוך-ניתוחי לכלי הדם במהלך הניתוח.החולה עבר בהמשך ניתוח להסרת הקריש בעורק התרדמה עם תיקון טלאי וריד, ללא אירועים מוחיים נוספים.

 

ממצאי המחקר מעידים כי קיים סיכון נמוך לאירוע מוחי בעקבות ניתוח דיסקציה צווארית, אך בחולים עם גורמי סיכון מרובים לאירוע מוחי נדרש משנה זהירות.

 

Am J Otolaryngol, Dec 24, 2021

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<