חדשות

הופעת אסתמה בבגרות מלווה בסיכון מוגבר לתסמונת מטבולית (Respiratory Medicine)

03/01/2022

 

הופעה של אסתמה בבגרות מלווה בסיכון מגבר לתסמונת מטבולית, זאת ללא תלות בגיל, מין, מדד מסת גוף והרגלי עישון, כך מדווחים חוקרים במאמר חדש שפורסם בכתב העת Respiratory Medicine.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי הופעה של אסתמה בבגרות הינה לרוב מחלה חמורה יותר, בהשוואה להופעת אסתמה בילדות. לאור עדויות מצטברות התומכות קשר בין הופעת אסתמה בבגרות ובין השמנה, החוקרים ביקשו לבחון את הקשר בין מחלת הריאות ובין מרכיבי התסמונת המטבולית.

 

במחקר החתך ערכו החוקרים השוואה של שיעורי תסמונת מטבולית וסמנים דלקתיים שמקורם בשומנים בחולים עם הופעה בבגרות של אסתמה, הופעה בילדות של אסתמה וביקורות תואמות גיל ומין ללא אסתמה. המשתתפים במחקר היו חולים עם אסתמה אשר ביקרו במרפאות חוץ של שני בתי חולים ברוטרדם, הולנד. כל המשתתפים השלימו בדיקת תפקודי ריאות, בדיקות דם ומעקב אחר פעילות גופנית. הופעת אסתמה בבגרות הוגדרה במקרים בהם אסתמה הופיעה לאחר גיל 18 שנים.

 

מדגם המחקר כלל 81 משתתפים, מהם 27 עם הופעת אסתמה בבגרות, 25 עם הופעת אסתמה בילדות -29 ביקורות.

 

מהנתונים עולה קשר בין הופעת אסתמה בבגרות בין תסמונת מטבולית (יחס סיכויים של 3.64, p=0.03), לאחר תקנון לגיל, מין, מדד מסת גוף והרגלי עישון. בקרב חולים עם הופעה של אסתמה בבגרות תועד חציון רמות IL-6 (3.10 פיקוגרם/מ"ל לעומת 1.13 פיקוגרם/מ"ל, p=0.002) ויחס Leptin-Adiponectin (6.21 לעומת ) גבוהים יותר, בהשוואה לביקורות (6.21 פיקוגרם/מ"ל לעומת 2.24 פיקוגרם/מ"ל, p=0.0390).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים על קשר בין הופעת אסתמה בבגרות בין התסמונת המטבולית ומצב פרו-דלקתי. מכאן עולה האפשרות כי סמני דלקת שמקורם ברקמת שומן משחקים תפקיד חשוב בפתופיזיולוגיה של הופעת אסתמה בבגרות.

 

Respiratory Medicine, Sep 10, 2021

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<