חדשות

תופעות לוואי עוריות עשויות להעיד על תגובה טובה יותר לטיפול אימונותרפי בחולים עם מלנומה גרורתית (Cancer)

09/01/2022

 

במאמר שפורסם בכתב העת Cancer מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי אירועים חריגים עוריים הם הפיכים ברובם ולעיתים רחוקות מובילים להפסקת הטיפול התרופתי בחולים עם מלנומה גרורתית תחת משלב מעכבי בקרה חיסונית. בנוסף, בקרב חולים שפיתחו רעילות עורית לאחר טיפול משולב במעכב CTLA-4 ומעכב PD-1 תועד מרווח זמן ארוך יותר עד לקו הטיפול הבא, רמז לתועלת קלינית של הטיפול.

 

במסגרת המחקר בחנו החוקרים את הנתונים אודות חולים עם מלנומה אשר קיבלו משלב מעכבי בקרה חיסונית, במטרה להבין טוב יותר את טיב האירועים החריגים העוריים, לבחון את ההשפעה הקלינית, הקורלציה עם אירועים חריגים באיברים אחרים והקשר עם תגובת הגידול לטיפול.

 

המחקר כלל חולים אשר קיבלו לפחות מנה אחת של Ipilimumab עם Nivolumab או Pembrolizumab בתקופה שבין תחילת שנת 2012 ועד סוף שנת 2017, בשל אבחנה של מלנומה בשלב IV או מלנומה לא-נתיחה בשלב III. מרווח הזמן עד לטיפול הבא חושב כמרווח הזמן מתחילת הטיפול במעכב בקרה חיסונית ועד תחילת הטיפול הבא או מות החולה.

 

החוקרים מדווחים כי 81 חולים (52.3%) חוו בסך הכול 92 אירועים חריגים עוריים, כולל דרמטיטיס אקזמטוטית (25%), פריחה מורביליפורמית (22.8%), ויטיליגו (12%) וגרד ללא פריחה (8.7%).

 

חציון מרווח הזמן להופעה והיעלמות אירועים חריגים עוריים עמד על 21 ימים (טווח, 0-341 ימים) ו-50 ימים (טווח, 1-352 ימים), בהתאמה. מרבית האירועים החריגים העוריים חלפו לאחר שהחולים עברו לטיפול אחזקה במעכבי בקרה חיסונית וניתן טיפול פומי בנוגדי-היסטמינים עם או ללא סטרואידים מקומיים.

 

הפסקת טיפול אימונותרפי תועדה ב-4 מקרים (2.6%) בשל אירועים חריגים עוריים, ב-49 מקרים (31.6%) בשל אירועים חריגים אחרים על-רקע חיסוני וב-20 מקרים (12.9%) בשל התקדמות מלנומה או מות החולה.

 

בקרב חולים שטופלו במעכבי בקרה חיסונית תועד מרווח זמן ארוך יותר עד לטיפול הבא בקרב אלו עם עדות לאירועים חריגים עוריים, בהשוואה לאלו ללא תופעות לוואי עוריות על-רקע טיפול אימונותרפי (יחס סיכון של 0.567, רווח בר-סמך 95% של 0.331-0.972, P=0.039).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי תופעות לוואי עוריות על-רקע טיפול במעכבי בקרה חיסונית הן ברובן הפיכות ולעיתים רחוקות דורשות הפסקת טיפול. התפתחות אירועים חריגים עוריים מלווה במרווח זמן ארוך יותר עד להתקדמות מחלה ומכאן עולה כי ממצאים עוריים אלו עשויים לנבא תועלת קלינית של הטיפול.

 

Cancer, Nov 1, 2021

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<