חדשות

לאור החששות להמשך עליה בתחלואה קשה והתוצאות הטובות של מנת החיסון הרביעית הצט''מ ממליץ על הרחבת מתן המנה הרביעית לכלל האוכלוסייה בגיל 18-60

25/01/2022

מאת מערכת אי-מד

על רקע העלייה במס' החולים הקשים (845 הבוקר), והתוצאות הטובות של מנת החיסון הרביעית בגילאי 60 + ,  מודיע היום צוות הטיפול במגיפות (צט"מ) והוועדה המייעצת על המלצתם לאפשר מנה רביעית מתחת לגיל 60 למי שמלאו לו 18 ועברו 5 חודשים ממועד החלמתו או ממועד קבלת החיסון השלישי.

ההחלטה התקבלה לאור התוצאות החיוביות המראות הגנה של פי 3-5 מפני תחלואה קשה לאחר מתן המנה הרביעית, והגנה מפני הדבקה של פי כ-2 לעומת מי שחוסן במנה שלישית בלבד.  יש לציין שהמלצות הצט"מ והוועדה כפופות לאישור מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' נחמן אש.

להלן נתוני החולים הקשים (סה"כ וחדשים יומי) :

המשך המגמה של בין 150-200 חולים קשים חדשים מידי יום עלול אכן להוביל את היקף החולים הקשים המאושפזים אל מעל 1500 תוך כשבוע, ובכך להוות שיא מתחילת המגיפה. אמנם הדיווחים מבתי החולים שהמחלה הקשה בעידן האומיקורן קלה וקצרה יותר, אך עדיין יש חשש אמיתי להגעה לרמות שיפגעו באיכות הטיפול.

להלן מס' החולים הקשים מתחילת המגיפה:

נראה שלאור העובדה שהסיכון לפתח מחלה קשה נמוך יותר משמעותית בקרב מחוסנים מעל גיל 60 (ראו התרשים שלהלן) , והעובדה שכ-100 מכלל החולים הקשים כעת הם לא מחוסנים מתחת לגיל 60 , המליץ הצט"מ להרחיב את האינדיקציה למתן מנה רביעית.

אמצעי נוסף שעשוי להשפיע משמעותית על היקף התחלואה הקשה הוא מתן הטיפול התרופתי למאומתים בסיכון. בשלב זה לא ברור מהנתונים והדיווחים של הקופות ומשרד הבריאות מהו ההיקף של השימוש בתרופות בפועל, אך ע"פ דיווחים שונים בתקשורת לפיהם מטופלים רבים נמנעים מלקבל את הטיפול עושה רושם שמדובר בניצול חסר. 

אמנם ההערכות הן שאנו לקראת סוף הגל, וזאת בהתבסס על תמונת התחלואה באנגליה ומקומות נוספים, אך נראה ששיא התחלואה ובעיקר התחלואה הקשה עוד לפנינו, ולכן נראה שיש מקום להגביר מאמץ להעלאת היקף המתחסנים (שירד מאוד בימים האחרונים), ולהעלות שיעור המאומתים המקבלים טיפול תרופתי ומאושפזי הבית.

חשוב לציין שתמונת התמותה המוצגת כאן מצביעה על מגמת עלייה משמעותית בימים האחרונים:

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<