מאמרי מערכת

סקירת עדכון על גורמי הסיכון, תסמינים וטיפול בסרטן השחלה/מאת ד''ר אירינה לזרב

09/05/2022

לרגל יום המודעות העולמי לסרטן השחלות ד"ר, מנהלת השירות לגידולים גניקולוגיים במכון האונקולוגי בבית חולים אסותא אשדוד מספרת על גורמי סיכון, תסמינים ודרכי הטיפול

ב- 8.5 חל  יום המודעות העולמי לסרטן השחלות. ישנה חשיבות מיוחדת למודעות לסוג זה של סרטן: כיוון שהתסמינים של סרטן השחלות אינם ספציפיים, לעיתים לוקח זמן עד שהמחלה מתגלה וזמן זה הוא יקר מאוד.

סרטן השחלה הוא סרטן המתפתח באחת משחלות האישה, זוג איברים בגודל שקד הממוקמים באגן משני צידי הרחם ותפקידן לייצר הורמונים נשיים וביציות לרבייה. זהו הסרטן השביעי הכי שכיח בקרב נשים. הטיפול במחלה כולל בדרך כלל ניתוח וטיפול בכימותרפיה, קרינה וטיפולים ביולוגיים. בשנים האחרונות התווספה לסל הטיפולים משפחת תרופות בשם מעכבי PARP.

 

מהם גורמי הסיכון לסרטן השחלה?

ישנם מספר גורמים שעשויים להגביר את הסיכון של אישה לחלות בסרטן השחלה, וביניהם:

-          נשים בגיל העמידה ומעלה.

-          נשים עם בנות משפחה (מצד האם או מצד האם) שחלו בסרטן השחלה.

-          הימצאות מוטציה גנטית הנקראת BRCA1 או BRCA2, או כזו הקשורה לתסמונת גנטית בשם תסמונת לינץ'.

-          נשים שחלו בעבר בסרטן השד, הרחם או המעי הגס.

-          נשים יהודיות ממוצא אשכנזי או אירופאי.

-          נשים החולות באנדומטריוזיס (מצב בו רקמה מדופן הרחם צומחת במקום אחר בגוף האישה).

-          נשים שלא ילדו מעולם.

בנוסף, ישנם מחקרים שטוענים כי נשים הנוטלות אסטרוגן (ללא פרוגסטרון) במשך 10 שנים או יותר עלולות להיות בסיכון מוגבר לחלות בסרטן השחלה.

מנגד, שימוש בגלולות למניעת הריון במשך חמש שנים או יותר, קשירת חצוצרות, ניתוח להסרת שתי השחלות, ניתוח לכריתת רחם וילודה מרובה נקשרו לסיכוי נמוך יותר לחלות בסרטן השחלה. בנוסף, מספר מחקרים מצביעים על כך שנשים שמניקות שנה או יותר עשויות להיות בסיכון מופחת לחלות בסרטן השחלה.

בכל מקרה, במידה ואת חוששת מאחת מגורמי הסיכון, מומלץ להיוועץ ברופא נשים אודות האמצעים למניעת סרטן השחלה.

 

מהם התסמינים של סרטן השחלה?

סרטן השחלה עלול לגרום לתסמינים הבאים:

-          דימום נרתיקי (במיוחד לאחר גיל המעבר), או הפרשות נרתיקיות חריגות.

-          כאב או לחץ באזור האגן.

-          כאבי בטן או גב.

-          נפיחות בטנית.

-          תחושת שובע מהירה, או קושי באכילה.

-          שינוי בהרגלי היציאות, כגון תכיפות או דחיפות במתן שתן ו/או עצירות.

חשוב לציין כי מרבית התסמינים אלו אינם ספציפיים כלל לסרטן השחלה ויש להיוועץ בגורם רפואי במידה ואת חשה באחד מהתסמינים הללו.

 

כיצד ניתן לאבחן מוקדם את סרטן השחלה?

בדיקת סקר לסרטן נועדה לזיהוי מוקדם של המחלה, עוד בטרם הופיעו תסמינים, אולם במקרה של סרטן השחלה אין בדיקת סקר מהימנה לאיתור המחלה. .עם זאת, ישנן מספר בדיקות לאבחון המחלה לאחר הופעת תסמינים. לכן, חשוב להכיר את סימני האזהרה, וללמוד מה ניתן לעשות כדי להפחית את הסיכון לסרטן השחלה. בדיקות לאבחון סרטן השחלה כוללות בדיקה גניקולוגית, אולטרסאונד ובדיקת דם לסמן CA-125 (רמה מוגברת של סמן זה עשויה להעיד, אך לא בהכרח, על הימצאות סרטן השחלה), שמיוצר על ידי חלק מתאי סרטן השחלה. בדיקות אלו מסייעות לעיתים במציאת או שלילת סרטן השחלה. בהמשך, במידה ומבחינים בגוש חשוד, ניתן לבצע ביופסיית מחט לבחינה מדויקת של תאי השחלה או הנוזל סביבה.

 

מהו הטיפול לסרטן השחלה?

עם הופעת סרטן השחלה יש לפנות לגניקולוג מומחה לטיפול בסרטן של מערכת הרבייה הנשית. הטיפול בסרטן השחלה תלוי לרוב בגודל ובסוג הסרטן, מיקומו המדויק, מידת התפשטותו, הרצון לשימור פריון ובריאותה הכללית של המטופלת.

הטיפול בסרטן השחלה כולל בדרך כלל שילוב של ניתוח וכימותרפיה. הניתוח כולל הסרה של רקמת הסרטן, ובכימותרפיה ישנו שימוש בתרופות מיוחדות שנועדו לכווץ או להרוג את הגידול. התרופות הללו ניתנו דרך הפה או הווריד (לעיתים גם וגם) בהתאם לסוג התרופה. בנוסף ייתכנו טיפולי קרינה וטיפולים הורמונליים.

אצל חלק מהחולות בסרטן השחלה יכול להיות מאפיין גנטי לגידול שנקרא HRD (Homologous recombination deficiency). נשים אלו עשויות להגיב ביעילות לתרופות ממשפחת מעכבי ה- PARP, שיכולות לעכב את הישנות המחלה. התרופות הללו המעכבות אנזים בשם PARP הקיים בתוך התא הסרטני וכתוצאה גורמות למוות של התא. אצל כ-50 אחוז מהנשים עם סרטן שחלות מתקדם יש גידול סרטני שחיובי ל-HRD והן יכולות להתאים לטיפול זה. ישנם ניסויים קליניים חדשים שמראים שהתרופות הללו עשויות להועיל גם לנשים שאובחנו לראשונה עם סרטן שחלות מתקדם. עקב החשיבות הרבה באיתור גידולים החיוביים ל-HRD, הבדיקה כלולה בסל הבריאות לנשים בקו ראשון לאחר תגובה חלקית או מלאה לכימותרפיה. בדיקת MyChoice CDx היא הבדיקה הראשונה לזיהוי HRD בגידולי שחלה שאושרה על ידי ה- FDA. הבדיקה מזהה חולות עם הסבירות הגבוהה ביותר להגיב למעכבי PARP ומסייעת לרופאים לבחור בטיפול האפקטיבי ביותר.

 

מהו הסיכון להישנות המחלה?

הסיכון להישנות המחלה תלוי בגורמים רבים ובשלב בו התגלתה המחלה הראשונית. בממוצע, בערך ב-70 אחוז מהחולות שאובחנו עם סרטן השחלה תהיה הישנות (בסביבות 10% בחולות שהתגלו עם מחלה בשלב 1 ועד 90-95% בחולות שהתגלו עם מחלה בשלב 4). לפיכך, רופאים רבים מכנים סרטן זה כמחלה כרונית, ונשים רבות חיות עם הסרטן במשך תקופה ארוכה כולל אירועים של הישנות.

 

·         https://www.cdc.gov/cancer/ovarian/basic_info/index.htm

·         https://www.cancercenter.com/community/blog/2021/07/what-is-homologous-recombination-deficiency

·         https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6500433/

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<