חדשות

הטיפול ב-Sevelamer (רנוולה) קשור לשיפור בתפקוד האנדותליאלי במטופלי CKD ו-ESRD ולהישדרותם (Ther Adv Cardiovasc Dis)

22/01/2014

מאת מערכת אי-מד

בסקירה שפורסמה לאחרונה ב-Ther Adv Cardiovasc Dis מציגים המחברים עדויות ליכולת של הטיפול ב-Sevelamer carbonate (רנוולה, סאנופי) לשפר תפקוד אנדותליאלי במטופלים עם מחלת כליות כרונית (CKD) ומחלת כליות סופנית (ESRD) וכתוצאה מכך להשיג שיפור בהישרדות בהשוואה לטיפולים סופחי זרחן המבוססים על סידן.

המחברים דנים בסקירה בקשר בין אי תפקוד אנדותליאלי ותוצאות קרדיווסקולריות במטופלים עם מחלת כליות כרונית (CKD) על רקע סוכרת או יתר לחץ דם. הם מציינים שאי תפקוד אנדותליאלי מתבטא במטופלים עם CKD או באלה הנמצאים בשלב הסופני של מחלת הכליות (ESRD) , כלומר בדיאליזה, בטוסקינים (רעלנים) של אורמיה, חומצה אורית בסרום, היפרפוספטמיה (רמות זרחן מוגברות), חימצון תאים ריאקטיבי (ROS) ותוצרי גליקציה מתקדמים (AGEs) .

הם מציינים כי התכשיר Sevelamer carbonate  הוא פולימר נטול סידן שאינו נספג במעיים המאושר להיפרפוספוטמיה (יתר זרחן) במטופלים הנמצאים בדיאליזה, וכן לטיפול בהיפרפוספוטמיה בחולי CKD בדרגה 3-5 , בארה"ב ובמדינות רבות אחרות, כולל ישראל.  

Sevelamer carbonate נצפה במחקרים כמפחית את הספיגה של ה-AGEs , טוקסינים בקטריאלים, וחומצות מרה, דבר המצביע על כך שהוא עשוי גם להפחית רמת דלקתיות, חימצון, והיווצרות תהליכים אתרוגניים, בנוסף לפעילות המופיעה במידע הרישומי של הפחתת רמות הזרחן.

מס' מחקרים הצביעו על כך שסופחים שאינם מכילים סידן עשויים לתרום להפחתה של היווצרות הסתיידיויות ווסקולריות בהשוואה לסופחים המבוססים על סידן.

המחברים מציינים כי מחקר שבחן שימוש ב-Sevelamer carbonate במטופלים סוכרתיים עם דרגת CKD של בין 2-4 הראה הפחתה מובהקת ב-HbA1c , ב-AGEs , גורמי צמיחה פיברובלסטיים (FGF-23 ) , וירידה ברמות כוללות של כולסטרול ו-LDL כולסטרול, בהשוואה לסידן קרבונט (פחמתי). בנוסף, נמצאה ירידה בסמנים דלקתיים , ועלייה בהגנה כנגד AGEs .

 Sevelamer נצפה גם כמפחית מחזוריות של FGF-23 , מה שעשוי להפחית הסיכון להיפרטרופיה של חדר לב שמאל.

המחברים מדגישים כי Sevelamer , אך לא סופחים מבוססי סידן , נמצא במחקרים כמשפר זרימת דם המתווכת ע"י הרחבת כלי דם (FMV) , המהווה סמן לשיפור בתפקוד אנדותליאלי במטופלים עם CKD .

בניגוד לכך, כותבים המחברים, לא היה הבדל בהשפעת  lanthanum carbonate (פוסרנול, מדיסון) וסידן קרבונט על ה-FMV במטופלים בהמודיאליזה.

המחברים מציינים עוד כי במחקר האחרון, INDEPENDENT-CKD , שהיה רנדומלי והשווה בין sevelamer לסידן קרבונט במטופלים עם CKD לפני דיאליזה (הטיפול הזה עדיין במסגרת מחקרית בארה"ב אך מאושר כבר באירופה ) , נמצא ש-sevelamer הפחית תמותה במהלך 36 חודשי מעקב, וכן גם את יעד המחקר המשולב של תמותה והגעה לדיאליזה.

בדומה לכך, מוסיפים המחברים, מחקר ה- INDEPENDENT-HD במטופלים בדיאליזה , הראה שיפור בהישרדות במהלך 24 חודשי מעקב במטופלים ב-sevelamer בהשוואה למטופלים בסופחים מבוססי סידן.

סקירה זו, מציינים המחברים, כוללת עדויות מחקריות עדכניות של האפקט הפליאוטרופי של sevelamer על התפקוד האנדותליאלי במטופלי CKD או ESRD . האפקט האנדותליאלי של sevelamer עשוי להערכת המחברים לתרום באופן מכניסטי לשיפור בהישרדות שנצפה במס' מחקרים במטופלי CKD ו-ESRD .

Ther Adv Cardiovasc Dis. 2013 Dec;7(6):322-42  

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<