הודעות אירגונים

80 שנה של מצוינות וחדשנות: פסגת הרמב''ם ה-9: בית החולים הגדול בצפון מציג גידול בהיקף הפעילות, בצרכים ובהכנסות

28/05/2018

אירועי "פסגת הרמב"ם" לשנת 2018 נפתחו אתמול, יום א' ה-27.5.18, והוקדשו לשנת ה-80 לפעילות בית החולים ולערכי המצוינות והחדשנות שהוא מקדם. "פסגת רמב"ם", הכנס הבינלאומי השנתי של בית  החולים, מתקיימת מאז 2010, ושמה דגש על התחומים בהם משתלבים רפואה, טכנולוגיה והומניזם. הוועידות הקודמות עסקו בנושאים של טכנולוגיות רפואיות, רפואת הילדים, רפואת הטראומה, רפואת המחר ותהליך המעבר מחזון למציאות, רפואת הלב ורפואה דיגיטלית וכן נפרולוגיה והחיבור לחקר גנטי. באירועים לוקחים חלק מאות מידידי רמב"ם בארץ ובעולם ומומחים מובילים בתחומי הרפואה, התעשייה והכלכלה, בארץ ובחו"ל.

הבוקר, ביומו השני של אירועי הסאמיט, התקיימה הוועידה המדעית, "וועידת בריאות המחר", אשר הוקדשה השנה לעתיד הרפואה, תחת הכותרת "בחזרה לעתיד". אורח הכבוד בוועידה המדעית היה סגן שר הבריאות, הרב ח"כ יעקב ליצמן וכן לקחו בה חלק פרופ' רון רובין, נשיא אוניברסיטת חיפה, אור שחף, מנכ"ל החברה הכלכלית חיפה, פרופ' שמעון מרום, דיקן הפקולטה לרפואה בטכניון, בכירים ממשרד הבריאות, אנשי רפואה בכירים מהארץ ומחו"ל, חוקרים ומובילים חברתיים. סגן השר ליצמן התייחס בדבריו להתפתחות הגדולה שעבר הקמפוס של רמב"ם בשנים האחרונות ואמר שהפיתוח המואץ יצר גם חובות כספיים. סגן השר ציין בפני מאות אורחי הוועידה בנימה אופטימית כי בשבוע הבא תתקיים פגישה בין אנשי המשרד להנהלת רמב"ם, במטרה למצוא דרך לסיים את סוגיית החובות של בית החולים. לאחר מכן יצא ליצמן לסיור בקומת המאיצים החדשה שנבנתה בבית החולים האונקולוגי, בניה שבעטיה נוצר חלק מהחוב.

פרופ' רפי ביאר, מנהל רמב"ם הציג בפני באי הוועידה המדעית נתונים, המדגימים את היקף הצמיחה של בית החולים בעשור האחרון: "ישנו גידול של כ-30% במספר המטופלים בעשר השנים האחרונות, כאשר בכל שנה מגיעים אלינו כמיליון מטופלים. יותר מ-70% ממטופלינו מגיעים אלינו מחוץ לחיפה. מבחינת צרכי האונקולוגיה בצפון, כמות ביקורי המטופלים האונקולוגים בעשר השנים האחרונות ברמב"ם – הוכפלה. בימים אלו אנו נמצאים בשלבי התקנה של מאיצים חדשים ומתקדמים".

"בעשור האחרון גדל סגל בית החולים בצורה ניכרת, עם קליטתם של כ-740 רופאים מעולים", ציין פרופ' ביאר והוסיף, "ביטוי מרשים לאיכות ההון האנושי שעובד ברמב"ם הוא העובדה שבעשר השנים האחרונות נתנו לרופאינו 100 מלגות מחקר – הישג שמשפיע ישירות על איכות הטיפול שאנו מעניקים. רשמנו גם צמיחה ריאלית של 40% בהכנסות בית החולים בעשור האחרון, תוך הצגה של יעילות כלכלית יוצאת דופן. בהשוואה לבית חולים האמריקאי Brigham and Women's Boston's , אחד המובילים בעולם הפועל עם מספר מיטות דומה לזה שברמב"ם – אנו פועלים עם תקציב של 500 מיליון דולר לשנה לעומת 3.9 מיליארד דולר לשנה אצל העמיתים בארה"ב. ברמב"ם פועלים כ-5,000 עובדים מסורים אל מול צוות של 18,000 בבית החולים שבבוסטון ויחד עם זאת – יש לנו רפואה מצוינת ומתקדמת ואת כל הסיבות לחוש גאווה".

ההרצאה המרכזית של הוועידה ניתנה על ידי פרופ' אליזבת' נייבל, נשיאת בית החולים
 Brigham and Women's Boston's   ומי שעמדה בעבר בראש חטיבת הלב-ריאות ב-NIH שבארה"ב (משרד הבריאות האמריקאי). פרופ' נייבל, חוקרת וממציאה בתחום הקרדיולוגיה, חלקה בהרצאתה את תפיסותיה באשר לעתיד הרפואה. פרופ' נייבל היא גם אחת ממקבלות עיטור הרמב"ם לשנה זו.
כאמור, הוועידה הרפואית תוקדש לרפואת המחר ובמסגרתה נתנו עשרה מבני הדור הצעיר של חוקרי ורופאי רמב"ם, הרצאות "בסגנון טד" על תחומי הרפואה בהם הם עוסקים.
הוועידה נחתמה בפאנלים עם חוקרים, מנהלים ורופאים בכירים מכל תחומי הרפואה שדנו בצעדי הענק שהרפואה הישראלית ביצעה, אך גם באתגרים והקשיים שעימם היא צריכה להתמודד כיום.

לצד האירועים הרשמיים, במהלך אירועי הפסגה מתקיימים סיורים של תורמי וידידי בית החולים בקמפוס, מפגשים ייחודיים בין רופאים, מדענים וחוקרים ובין אנשים בכירים מתעשיית הבריאות, במטרה לקדם שיתופי פעולה בין הגורמים השונים. מאחורי היוזמה עומד פרופ' ביאר, הפועל רבות לשילוב רמב"ם בתחום המחקר והפיתוח הרפואי.

אירועי "פסגת הרמב"ם" 2018, יחתמו באירוע הגאלה המסורתי שיערך מחר בערב (יום ג', ה-29.5.18), במהלכו יוענק  "עיטור הרמב"ם" – הבעת ההערכה של  הקריה הרפואית לאישים שתרמו לקידום החברה והרפואה בישראל. מקבלי העיטור לשנה  זו הם הפרופסורים יוסף איצקוביץ, לשעבר מנהל יחידת הפוריות ברמב"ם, מחלוצי טיפולי הפוריות בארץ וחוקר בעל שם עולמי בתחום תאי הגזע, עו"ד אדם אמריך, יו"ר אגודת ידידי רמב"ם בארה"ב, עו"ד מוביל בתחום מיזוג חברות בארה"ב אשר תיווך בין היתר בעסקת באפט-וורטהיימר שנאמדה במיליארדי שקלים וכאמור- פרופ' אליזבת' נייבל. בערב הגאלה צפויים לקחת חלק אישי ציבור בכירים מחיפה ומהעולם האקדמי הישראלי שגם ייהנו משיריה של זמרת ישראלית מפורסמת שנולדה ברמב"ם והמארגנים שומרים את זהותה בשלב זה בסוד.....

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<