חדשות

בטיחות שילוב Dronedarone עם Apixaban כנגד פרפור פרוזדורים (Int J Cardiol)

09/07/2018

 

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת International Journal of Cardiology עולה כי בחולים עם פרפור פרוזדורים, אשר נטלו טיפול ב-Dronedarone (מולטאק), בשילוב עם Apixaban (אליקוויס) או Warfarin (קומדין), אירועי דמם מג'ורי היו נדירים ולא זוהו הבדלים בסיכון בין שילובים תרופתיים שונים.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי בעבר עלה חשש בנוגע לסיכון לדימום בחולים עם פרפור פרוזדורים, תחת טיפול משולב ב-Dronedarone עם נוגדי-קרישה פומיים חדשים. מטרת המחקר הייתה להשוות את הסיכון לדימום עם Apixaban בשילוב עם Dronedarone וכן שילוב קומדין עם Dronedarone.

 

מדובר במחקר רטרוספקטיבי של נתונים ארציים משבדיה, בו זיהו החוקרים חולי פרפור פרוזדורים, שהחלו בטיפול ב-Apixaban או קומדין במהלך השנים 2013-2016. החוקרים השוו חולים אלו אל מול שני מדגמים תואמים, כל אחד כלל 1,681 משתתפים. תוצא הסיום העיקרי כלל דימום תוך-גולגולתי, דימומים עם אשפוז ודימום פטאלי.

 

מהתוצאות עולה כי שיעור הדימומים עמד על 1.31 ו-2.14 מקרים ל-100 שנים בסיכון עם טיפול ב-Apixaban וקומדין, בהתאמה (P=0.121). יחס הסיכון עם משלב שכלל Apixaban עמד על 0.66, בהשוואה למשלב שכלל טיפול בקומדין. לא תועדו הבדלים משמעותיים בתוצאי הסיום המשניים.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי דימומים מג'וריים היו נדירים בקרב חולים עם פרפור פרוזדורים תחת טיפול ב-Dronedarone בשילוב עם קומדין או Apixaban ולא תועדו הבדלים משמעותיים לטובת אחד השילובים התרופתיים.

 

Int J Cardiol. 2018 Aug 1;264:85-90

 

לידיעה ב-PubMed

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני