חדשות

ממצאי מחקר CREDENCE עשויים לשנות את כללי המשחק בטיפול בנפרופתיה סוכרתית (N Engl J Med)

20/05/2019

 

ניתוחים סטטיסטיים משניים של מחקרים קודמים להערכת טיפול במעכבי SGLT-2 (Sodium Glucose Cotransporter) הצביעו על תוצאות חיוביות לטיפול התרופתי גם כנגד נפרופתיה סוכרתית. עם זאת, בעוד שאלו שהיו ניתוחים משניים של מחקרים קודמים, כעת פורסמו תוצאות מחקר CREDENCE בכתב העת New England Journal of Medicine, מהן עולה כי Canagliflozin (אינווקנה) עשוי להפחית את הסיבוכים הכליתיים בחולים עם פגיעה כלייתית קיימת על-רקע סוכרת.

 

מחקר CREDENCE הינו מחקר אקראי שכלל 4,401 חולים עם נפרופתיה סוכרתית, אשר הוגדרה בנוכחות קצב פינוי גלומרולארי בין 30 עד 90 מ"ל/דקה ופרוטאינוריה מתונה של מעל 300 מ"ג/גרם קריאטינין. כל החולים היו תחת מינון יציב של חסמי מערכת רנין-אנגיוטנסין וחולקו באקראי לקבלת טיפול ב-Canagliflozin במינון 100 מ"ג/יום או פלסבו.

 

התוצא העיקרי היה משלב שכונה בקיצור "3D": הכפלת קריאטינין (Doubling of creatinine), דיאליזה (Dialysis) ותמותה (Death). המחקר הופסק מוקדם בהמלצת ועדת המעקב, כאשר בנקודה זו 4,401 חולים חולקו באקראי עם חציון מעקב של כ-2.6 שנים. בשלב זה תועד התוצא העיקרי ב-11% מהמטופלים ב-Canagliflozin, בהשוואה ל-15.5% מהמטופלים בפלסבו – ירידה יחסית של 30%, אשר הייתה מובהקת סטטיסטית (p<0.0001). בדומה, שיעורי מחלת כליות בשלב סופני היו נמוכים יותר משמעותית עם הטיפול הפעיל. הסיכון היחסי לתוצא משולב כלייתי של מחלת כליות בשלב סופני, הכפלת ריכוז קריאטינין בדם, או תמותה עקב סיבות כלייתיות היה גם כן נמוך יותר ב-34%. עם זאת, ההבדל בשיעורי התמותה הכוללים (שיעור נמוך ב-17% עם טיפול ב-Canagliflozin) לא ענה על ההגדרה של מובהקות סטטיסטית.

 

בקבוצת הטיפול ב-Canagliflozin תועד סיכון נמוך יותר לתמותה קרדיווסקולארית, אוטם שריר הלב, או אירוע מוחי (יחס סיכון של 0.80, p=0.01) ואשפוזים עקב אי-ספיקת לב (יחס סיכון של 0.61, p<0.001).

 

מחקרים קודמים הציעו סיכון מוגבר לקטיעות בקרב מטופלים ב-Canagliflozin, לכן החוקרים בחנו את כפות הרגליים של החולים בכל ביקור מחקר. 70 משתתפים בקבוצת ההתערבות ו-63 בקבוצת הפלסבו נדרשו לקטיעות מכל-סוג במהלך המחקר – הבדל שלא היה מובהק סטטיסטית וצפוי לספק מקור להרגעה, הן לחולים והן למטפלים. שיעורי נזק כלייתי חד וזיהומים בדרכי השתן גם כן לא היו גבוהים יותר בקבוצת הטיפול ב-Canagliflozin.

 

עם זאת, החוקרים מדווחים על שיעור גבוה יותר של זיהומים פטרייתיים באיברי המין בקבוצת הטיפול ב-Canagliflozin, עם הבדל מובהק סטטיסטית (כ-2% בהשוואה ל-0.5% בקבוצת הפלסבו). מקרים של חמצת סוכרתית היו גם כן נפוצים יותר עם Canagliflozin (11 אירועים), בהשוואה לקבוצת הפלסבו (מקרה יחיד).

 

החוקרים סיכמו כי בחולים עם סוכרת מסוג 2 ומחלת כליות, הסיכון לכשל כלייתי ואירועים קרדיווסקולאריים היה נמוך יותר עם טיפול ב-Canagliflozin , בהשוואה לקבוצת הפלסבו.

 

N Engl J Med, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני