חדשות

שכיחות גבוהה מדי של הכנסת צנתר מרכזי פריפריאלי בחולים עם מחלת כליות כרונית (Ann Intern Med)

06/06/2019

 

למרות חשיבות שמירה על גישה לכלי דם בחולים עם מחלת כליות כרונית, בחלק גדול מהחולים מוכנס צנתר מרכזי פריפריאלי (Peripherally Inserted Central Catheter, או PICC Line), כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו במהלך חודש יוני בכתב העת Annals of Internal Medicine.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי ההנחיות הנוכחיות תומכות בהימנעות מהחדרת צנתרי PICC בחולים עם מחלת כליות כרונית. כעת הם ביקשו לתאר את השכיות והמאפיינים הקשורים בשימוש בצנתרים אלו בחולים מאושפזים עם מחלת כליות כרונית בדרגה 3b ומעלה.

 

החוקרים השלימו מחקר עוקבה פרוספקטיבי, שכלל 52 בתי חולים ברשת Michigan Hospital Medicine Safety Consortium. הם התמקדו בחולים מאושפזים במחלקות פנימיות בהם הוכנס צנתר PICC בין נובמבר 2013 ועד ספטמבר 2016. החוקרים בחנו את אחוז החולים בהם הוחדר צנתר זה אשר סבלו ממחלת כליות כרונית, תדירות סיבוכים על-רקע הצנתר המרכזי והבדלים בשיעורי הכנסת צנתרים אלו בחולים עם מחלת כליות כרונית.

 

מהנתונים עולה צנתר PICC הוחדר ב-20,545 חולים, כאשר ב-4,743 חולים תועד קצב פינוי גלומרולארי של פחות מ-45 מ"ל/דקה ו-699 חולים היו תחת טיפולי המודיאליזה. ביחידת טיפול נמרץ, ב-30.9% מהחולים בהם הוכנס צנתר זה קצב הפינוי הגלומרולארי המשוער עמד על פחות מ-45 מ"ל/דקה; השיעור המקביל במחלקות פנימיות עמד על 19.3%.

 

בקרב חולים עם קצב פינוי גלומרולארי משוער של פחות מ-45 מ"ל/דקה, החדרת צנתר עם מספר חללים בוצעה בשכיחות גבוהה יותר מהחדרת צנתר עם חלל יחיד. במחלקות הפנימיות, סיבוכים על-רקע צנתר PICC תועדו ב-15.3% מהחולים עם קצב פינוי גלומרולארי של מתחת ל-45 מ"ל/דקה וב-15.2% מאלו עם קצב פינוי גלומרולארי של 45 מ"ל/דקה ומעלה. השיעורים המקבילים ביחידות טיפול נמרץ עמדו על 22.4% ו-23.9%, בהתאמה.

 

בחולים עם קצב פינוי גלומרולארי משוער של פחות מ-45 מ"ל/דקה, הכנסת הצנתר השתנתה מאוד בין בתי חולים (טווח בין-רבעוני של 23.7-37.8% ביחידות טיפול נמרץ ושל 12.8-23.7% במחלקות).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי במדגם זה של חולים מאושפזים בהם הוחדר צנתר PICC, שיעורי הכנסת הצנתר בחולים עם מחלת כליות כרונית היו גבוהים ולא תאמו להנחיות הקליניות בנושא.

 

Ann Intern Med. Published online June 4, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<