חדשות

שיפור באיזון הגליקמי גם לאחר 52 שבועות במעבר לטיפול ב-SULIQUA בחולי סוכרת שאינם מאוזנים בטיפול קודם תחת אנאלוגים לקולטן ל-GLP-1 (מתוך EASD)

28/10/2019

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

מנתונים חדשים שהוצגו במהלך כנס ה-EASD (European Association for the Study of Diabetes) עולה כי מעבר לטיפול ב-SULIQUA מוביל לשיפור נוסף באיזון הגליקמי של חולי סוכרת מסוג 2, שאינם מאוזנים למרות טיפול קודם במינון נסבל מקסימאלי של אגוניסטים ל-GLP-1 עם טיפול פומי לאיזון סוכרת. בשלב ההארכה של המחקר נמצא כי היעילות והסבילות של SULIQUA נשמרו לאורך 52 שבועות.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי SULIQUA הינו שילוב ביחס-קבוע של Insulin Glargine עם Lixisenatide, אשר הוכח כמועיל בחולים עם סוכרת מסוג 2. כעת הם ביקשו להשוות את תוצאות החלפת טיפול ל- SULIQUA אל מול המשך טיפול קודם באנאלוג לקולטן ל-GLP-1 לאורך 26 שבועות בחולים עם סוכרת מסוג 2 שאינה מאוזנת תחת טיפול קודם במינון נסבל מקסימאלי של אנאלוגים לקולטן ל-GLP-1 פעם או פעמיים ביום (60% מהחולים, Liraglutide או Exenatide) או חד שבועיים (40% מהחולים, Dulaglutide, Exenatide , Albiglutide) וטיפול פומי לאיזון סוכר; עוד נבחנו הבטיחות והיעילות של SULIQUA לאורך 52 שבועות.

 

המאפיינים בתחילת המחקר, כולל המוגלובין מסוכרר, מדד מסת גוף, סוכר ומשך הטיפול באנאלוג לקולטן ל-GLP-1, היו דומים בין הקבוצות ב-514 החולים שחולקו באקראי במסגרת המחקר וכן היו דומים לאלו של 206 החולים שלקחו חלק בשלב ההארכה לבחינת SULIQUA.

 

החלפה ל- SULIQUA הובילה לירידה גדולה יותר משמעותית ב- HbA1C, בהשוואה להמשך טיפול קודם באנאלוג לקולטן ל-GLP-1. ממוצע HbA1C בתחילת המחקר עמד על 7.8% ולאחר 26 שבועות טיפול ב-SULIQUA עמד על 6.7%, בעוד שבקבוצת החולים שהמשיכו בטיפול הקודם באנאלוג לקולטן ל-GLP-1 ערך זה עמד על 7.4% (הבדל  של 0.6%-, p<0.0001); הירידה ב- HbA1C עם SULIQUA נשמרה במהלך שלב ההארכה ונותרה על 6.7% גם לאחר 52 שבועות.

 

בקרב מטופלים ב- SULIQUA, שיעור החולים שהשיגו ריכוז המוגלובין מסוכרר נמוך מ-7% ורמות סוכר בצום וסוכר לאחר-ארוחה, היו דומים לאחר 26 ולאחר 52 שבועות.

 

שיעור גבוה יותר של מטופלים ב- SULIQUA השיגו את תוצא הסיום המשולב של HbA1C נמוך מ-7%, ללא תיעוד היפוגליקמיה תסמינית (ריכוז סוכר בדם של מתחת ל-54 מ"ג/ד"ל) לאחר 26 שבועות, בהשוואה לחולים שהמשיכו בטיפול הקודם באנאלוג לקולטן ל-GLP-1 (57% לעומת 25%); ממצאים אלו נותרו בקבוצת הטיפול ב- SULIQUA (58%) גם לאחר 52 שבועות.

 

פרופיל הבטיחות של SULIQUA לאורך 52 השבועות היה דומה לזה שתועד לאורך 26 שבועות. בחולים שטופלו ב- SULIQUA ולקחו חלק במחקר ההארכה, מספר אירועי היפוגליקמיה תסמינית ומתועדת עמד על 0.25 אירועים לשנת-מטופל לאורך 26 השבועות הראשונים ועל 0.24 אירועים לשנת-מטופל לאורך 52 השבועות.

משקל הגוף הממוצע עלה בצורה מתונה בטיפול ב SULIQUA לאורך 52 שבועות.

לסיכום, ממצאי המחקר מעידים כי בחולים עם סוכרת מסוג 2 שאינם מאוזנים היטב, החלפת אנאלוג לקולטן ל-GLP-1 ב- SULIQUA עשויה להביא לשיפור נוסף באיזון הגליקמי, כאשר הנתונים מעידים כי היעילות והסבילות של הטיפול נותרת גם לאורך 52 שבועות.

 

מתוך כנס ה-EASD

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<