חדשות

סיכון מוגבר לסיבוכי לופוס בחולים תשושי-נפש (Arthritis & Rheumatology)

29/10/2019

 

מדד להערכת תשישות-נפש (Frailty) עשוי לסייע בזיהוי חולי לופוס (Systemic Lupus Erythematosus) בסיכון מוגבר לסיבוכים בעתיד, כך מדווחים קבוצת חוקרים ומומחים במאמר שפורסם בכתב העת Arthritis & Rheumatism.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי נתונים קודמים הוכיחו כי מדד תשישות-נפש לפי SLICC (Systemic Lupus International Collaborating Clinics) עשוי לשמש לניבוי תמותה, אך הקשר עם תוצאים חשובים אחרים אינו ידוע. כעת הם בחנו את הקשר בין מדדי SLICC-FI ובין הופעת סיבוכים באוכלוסיית חולי לופוס.

 

הביקור הראשון הוגדר כביקור הראשון בו הושלמה הערכה של נזק לאיברים (SLICC/ACR Damage Index) וכן איכות החיים הבריאותית (Short-Form 36). החוקרים חישבו את מדדי SLICC-FI. הערכת נזק משנית ללופוס נקבעה בנוכחות עליה במדד SDI מתחילת המחקר עד לביקור האחרון במסגרת המחקר. ניתוח סטטיסטי שימש להערכת הקשר בין מדדי SLICC-FI בתחילת המחקר וקצב העליה במדדי SDI לאורך המעקב, תוך תקנון למשתנים דמוגרפיים ומאפיינים קליניים.

 

מדגם המחקר כלל 1,549 חולים (88.7% נשים, גיל ממוצע של 35.7 שנים, חציון משך מחלה של 1.2 שנים). מדד SLICC-FI הממוצע בתחילת המחקר עמד על 0.17 (טווח 0-0.51). לאורך מעקב ממוצע של 7.2 שנים, עליה במדדי SDI תועדו ב-653 חולים (42.2%).

 

ממצאי המחקר הצביעו על קשר בין ערכי SLICC-FI גבוהים יותר בתחילת המחקר (לכל עליה של 0.05) ובין קצב מהיר יותר של עליה במדדי SDI במהלך המעקב (יחס שיעורי היארעות של 1.19), לאחר תקנון לגיל, מין, מוצא אתני/אזור, רמת השכלה, מדד SLEDAI-2K, מדד SDI ונטילת טיפול בתחילת המחקר בקורטיקוסטרואידים, תכשירים כנגד-מלריה או תרופות לדיכוי חיסוני.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי מדד SLICC-FI חוזה הופעת נזק וסיבוכים נוספים משנית ללופוס. הממצאים תומכים בשימוש במדד זה ככלי תקף במעקב אחר חולי לופוס.

 

Arthritis & Rheumatology 2019

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<