חדשות

האם טיפול בתרופות ממשפחת ARB מעלה את הסיכון לאובדנות? (JAMA Netw Open)

29/10/2019

 

תרופות ממשפחת ARB (Angiotensin Receptor Blocker), המשמשות באופן נרחב לטיפול ביתר לחץ דם, אי-ספיקת לב, מחלת כליות כרונית וסוכרת, נקשרו עם סיכון מוגבר לאובדנות במחקר חדש, שתוצאותיו פורסמו במהלך חודש אוקטובר בכתב העת JAMA Network Open.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מערכת רנין-אנגיוטנסין נקשרה בעבר עם הפרעות מצב רוח. במסגרת המחקר בחנו החוקרים את הקשר בין אובדנות ובין חשיפה למעכבי ACE ו-ARB, תחת ההנחה כי בשל הבדלים במנגנון הפעולה של התרופות, תכשירים ממשפחת ARB מלווים בסיכון גבוה יותר לאובדנות, בהשוואה למעכבי ACE.

 

המחקר לכל משתתפים בגילאי 66 שנים ומעלה אשר נכללו במאגר נתוני תביעות באונטריו, קנדה, בין ינואר 1995 ועד סוף דצמבר, 2015. קבוצת המקרים כללה חולים שהלכו לעולמם עקב מעשה אובדני בתוך 100 ימים מקבלת טיפול במעכבי ACE או ARB. תאריך התמותה שימש כתאריך האינדקס. לכל מקרה התאימו החוקרים 4 ביקורות לפי גיל, מין ונוכחות יתר לחץ דם וסוכרת. כל החולים קיבלו טיפול במעכבי ACE או ARB במהלך 100 הימים שקדמו לתאריך האינדקס.

 

מדגם המחקר כלל 964 מקרים, להם התאימו החוקרים 3,856 ביקורות (גיל חציוני של המקרים והביקורות עמד על 76 שנים, מרבי המשתתפים בשתי הקבוצות היו גברים).

 

בקבוצת המקרים, 260 חולים (26%) נחשפו לתרופות ממשפחת ARB, כמו גם 704 מהחולים (18.4%) שנחשפו לטיפול במעכבי ACE. בקבוצת הביקורת, 741 חולים (74%) נחשפו ל-ARB ו-3,115 חולים (81.6%) נחשפו לטיפול במעכבי ACE.

 

בהשוואה לחשיפה למעכבי ACE, טיפול ב-ARB לווה בסיכון גבוה יותר לתמותה עקב אובדנות (יחס סיכויים מתוקן של 1.63). הממצאים נותרו על כנם גם בניתוח סטטיסטי לאחר הוצאת חולים עם היסטוריה של פגיעה עצמית (יחס סיכויים של 1.60).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים על קשר בין טיפול בתרופות ממשפחת ARB ובין סיכון גבוה יותר לאובדנות, בהשוואה לטיפול במעכבי ACE. הם קוראים לשקול, במידת האפשר, העדפת מתן מעכבי ACE, בהשוואה ל-ARB, בפרט בחולים עם הפרעות פסיכיאטריות חמורות.

 

JAMA Netw Open. Published online October 16, 2019.

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<