חדשות

טיפול במעכבי SGLT-2 עלול להיות מסוכן במקרים של LADA (מתוך American Journal of Medicine)

23/01/2020

 

טיפול בתרופות ממשפחת מעכבי SGLT-2 (Sodium Glucose Co-transporter) עלול להוביל לקטואצידוזיס בחולים עם סוכרת מסוג LADA (Latent Autoimmune Diabetes), כך עולה מדיווח אודות שלושה מקרים שפורסם בכתב העת American Journal of Medicine. הכותבים מדגישים את חשיבות אבחנה מוקדמת של חולים בסיכון ל-LADA ומציעים בדיקת נוגדנים מכוונת לפני התחלת טיפול במעכבי SGLT-2.

 

לדברי המומחים, עד 10% מהמקרים של סוכרת שהופיעה בגיל מבוגר נובעים מ-LADA, מצב בו לחולה נוגדנים עצמיים כנגד איי לבלב, אך אין דרישה בתחילת הדרך לטיפול באינסולין. מדד מסת גוף נמוך נחשב באופן מסורתי למאפיין המעורר חשד קליני ל-LADA ומוביל לבדיקת נוגדנים לאיי לבלב. עם זאת, לאור מגיפת ההשמנה הנוכחית, משקל הגוף או מדד מסת הגוף אינם נחשבים עוד כלי מהימן להבחנה בין LADA ובין סוכרת מסוג 2.

 

המקרים כללו אישה בת 56 שנים עם השמנה חולנית והיסטוריה של השימוטו, אשר פיתחה בחילות, הקאות ובלבול לארח הפסקת אינסולין והתחלת Empagliflozin; אישה בת 68 שנים עם ירידה במשקל, פוליאוריה, פולידיפסיה ועייפות לאחר הפסקת תערובת אינסולין והתחלת Metformin/Empagliflozin; וגבר בן 60 שנים עם אבחנה ידועה של LADA , אשר הפסיק את הטיפול באינסולין ותרופות פומיות לסוכרת בשל מחלה במערכת העיכול.

 

בשתי הנשים תועדה היסטוריה משפחתית של סוכרת מסוג 1. כל החולים הפסיקו את הטיפול במעכבי SGLT-2 וחזרו לטיפול באינסולין.

 

הכותבים פיתחו מדד סיכון קליני ל-LADA, המבוסס על חמש נקודות: הופעת סוכרת לפני גיל 50 שנים; תסמינים אקוטיים באבחנה; מדד מסת גוף מתחת ל-25 ק"ג למטר בריבוע; היסטריה אישית של מחלה אוטואימונית; והיסטוריה משפחתית של מחלה אוטואימונית. הם ממליצים על בדיקת נוגדנים עצמיים בחולים עם מדד סיכון קליני של 2 נקודות ומעלה.

 

American Journal of Medicine, online January 8, 2019.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני