חדשות

חשיבות בדיקות להערכת שימוש במריחואנה בצעירים עם מחלות לב וכלי דם (J Am Coll Cardiol)

23/01/2020

 

השימוש במריחואנה מצוי במגמת עליה כאשר עוד ועוד מדינות מתירות בחוק את השימוש במריחואנה לצורך רפואי ולהנאה. במאמר סקירה חדש שפורסם בכתב העת Journal of the American College of Cardiology מסבירים הכותבים כי מחקרים תצפיתיים הציעו קשר בין שימוש במריחואנה ובין סיכון למחלות לב וכלי דם וכי אין מחקרים אקראיים רבים בנושא.

 

בשנים 2016 ו-2017 למעלה מ-39 מיליון אמריקאים דיווחו על שימוש במריחואנה במהלך השנה החולפת. עם זאת, מספר המשתמשים במריחואנה משתנה לאור השינויים בחקיקה הנוגעת למריחואנה.

 

מחקרים תצפיתיים הציעו קשר בין שימוש במריחואנה ובין מגוון סיכונים קרדיווסקולאריים, דוגמת אוטם שריר הלב, הפרעות קצב לב ואירועים צרברווסקולארים, אך דרגת העדויות אינה גבוהה.

 

על-בסיס נתוני ה-NHANES, החוקרים מעריכים כי מבין 90 מיליון המבוגרים אשר דיווחו על שימוש אי-פעם במריחואנה או חשיש בשנים 2015 ו-2016, שני מיליון אובחנו עם מחלות לב וכלי דם.

 

למרות שה-AHA (American Heart Association) פרסם הצהרה מדעית בנושא עישון נרגילה וסיגריות אלקטרוניות, אין הצהרה דומה מטעם ה-AHA או ה-ACC (American College of Cardiology) בנוגע למריחואנה, ככל הנראה בשל הנתונים המוגבלים בנושא.

 

בשלב זה, התרחישים היחידים שהחוקרים הצליחו לזהות הנחיות או מסמכים מרכזיים בהם משלימים בדיקות סקר למריחואנה באופן שגרתי או כחלק מהבדיקות לפני השתלה ולפני החלטה על טיפולים מתקדמים בחולים עם אי-ספיקת לב מתקדמת.

 

הכותבים מסבירים כי מומחים בקרדיולוגיה צריכים להיות מודעים להיתרים המקומיים והמעמד החוקי של מריחואנה במדינה. הם סבורים כי יש מקום לבדיקות סקר מבוססות-סיכון בשלב ראשון, כל עוד ממשיכים ללמוד את הנושא. החולים בסיכון הגבוה ביותר להישנות אירועים הם אלו אשר אושפזו לאחרונה בשל אירוע קרדיווסקולארי חד, דוגמת אוטם לבבי או אי-ספיקת לב חדשה. בחולים אלו יש להשלים בדיקות סקר וגם לייעץ להם, לדעת הכותבים, להפחית או להפסיק את השימוש במריחואנה, בעיקר בחלון זמן זה בסיכון גבוה.

 

הכותבים מפרטים כי כיום הם נוהגים להשלים בדיקות סקר של המטופלים שלהם, בעיקר הצעירים, עם אבחנה חדשה של מחלה קרדיווסקולארית. במרשם Partners YOUNG-MI של חולים עם אוטם לבבי ראשון לפני גיל 50 שנים, שימוש במריחואנה תועד ב-6% מהחולים ונקשר עם סיכון גבוה כפליים לתמותה, גם לאחר תקנון לשימוש בטבק.

 

חשוב להסביר למטופלים כי למריחואנה עשויה להיות השפעה על תרופות מרכזיות לטיפול במחלות לב, דבר אשר בפני עצמו עשוי להתגבר על הרצון של החולים בפרטיות ולהביא לכך שיספרו את האמת לרופא. עם זאת, רופאים עשויים להתקשות בדיונים מסוג זה בהעדר הוכחות מוצקות לכך ששימוש במריחואנה מזיק לבריאות הלב וכלי הדם.

 

J Am Coll Cardiol. 2020;75:320-332

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני