חדשות

באזורים מסוימים בארצות הברית קיים מחסור חמור בציוד ומכונות דיאליזה (מתוך MedPage Today)

21/04/2020

 

נזק כלייתי חד משנית ל-COVID-19 בשילוב עם הסיכון המוגבר לזיהום הנגיפי בחולים עם מחלת כליות כרונית הובילו לעומס כבד על שירותי דיאליזה באשפוז, כאשר רופאים בניו יורק מדווחים כי הם משתמשים כמעט בכל מכונות הדיאליזה למרות מספר רב של מכונות דיאליזה.

 

במרכז הרפואי מונטיפיורי בניו-יורק, הממוקם באוכלוסיה הצפופה בברונקס, עומס מקרי דיאליזה עליה בשיעור של פי 3-4 והרופאים פנו לאפשרות דיאליזה פריטונאלית בכדי למלא את החסר, ביחד עם הרחבת שירותי דיאליזה לכלל ימי ראשון; הפחתת טיפולי המודיאליזה לפעמיים בשבוע, למשך 2-2.5 שעות כל פעם, במקום המשטר המקובל של שלושה טיפולים במשך 3 שעות ומעלה; והותרת חולים אחרים לטיפול תרופתי במשתנים וסופחי אשלגן.

 

דיאליזה פריטונאלית אינה אידיאלית לחולים ביחידות טיפול נמרץ מאחר והסרת הנוזלים פחות צפויה, הדבר מפריע לתנוחת השכיבה על הבטן במטרה לשפר את רוויון החמצן ואינה דומה ביעילותה בחולים במצב קטבולי מוגבר.

 

בתי החולים הגדולים בניו-יורק עומדים בפני מחסור בנוזל המשמש לדיאליזה איטית ועדינה בחולים שאינם יציבים המודינאמית והמאושפזים ביחידות טיפול נמרץ.

 

שני מרכזי הדיאליזה האמבולטורים המובילים בניו-יורק דחו את הבקשה להעברת חלק מהנוזל המשמש לטיפול בית בחולים אלו בטענה כי יש להם מספיק ציוד רק בכדי להבטיח כי יוכלו לטפל במטופלי הבית שלהם. מרכזי הדיאליזה האמבולטורים גם תיארו מחסור בציוד ואתגרים בטיפול נפרד בחולים עם ובלי COVID-19.

 

עוד מדווחים רופאים המטפלים בחולים אלו כי נרשמה גם עליה במקרי דיאליזה באשפוז של חולים עם COVID-19, כאשר לאחר המקרה הראשון ב-3 במרץ, כעת כבר ישנם 143 חולים עם מחלת כליות בשלב סופני ו-308 חולים עם נזק כלייתי חד.

 

מסדרות מקרים בנושא עולה כי בסין היארעות נזק כלייתי חד עמדה על 0.6%, בוושינגטון שיעורי ההיארעות עמדו על 4.5% ובמחקר אחד מווהאן שיעורי נזק כלייתי בחולים עם הזיהום הנגיפי הגיעו ל-29% - השיעור הכולל נע סביב 6.2%. עד 40% מהחולים המונשמים צפויים לפתח בעיות כליות, רבים מהם יידרשו לטיפולי דיאליזה. כמו כן, פעמים רבות יש להשלים את טיפולי הדיאליזה בקומת המחלקה או יחידת טיפול נמרץ, במקום העברתם למיקום מרכזי אחד ומדובר בעומס רב על הצוות  שכבר איבד כוח אדם רב בשל תחלואה או בידוד.

 

למרבה המזל, נראה כי מתחילים לראות את האור בקצה המנהרה שכן מספר האשפוזים עם COVID-19 התייצב ולפחות אינו עולה. לכן, באזור ניו-יורק מקווים כי המצב ישתפר בשבועות הקרובים.

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<