חדשות

כושר התחלתי גבוה יותר עשוי לסייע למאמצים להפחתת משקל ושיפור פעילות גופנית (מתוך כנס ENDO 2020)

04/05/2020

 

משתתפים בכושר גופני גבוה יותר כאשר החלו בתכנית התנהגותית להפחתת משקל הצליחו לרדת יותר במשקלם לאורך 18 חודשי מחקר, בהשוואה לאלו בדרגת כושר נמוכה יותר בתחילת הדרך, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שהיו אמורים להתפרסם בכנס השנתי מטעם ה-Endocrine Society. יתרה מזאת, אלו בכושר גופני גבוה יותר הצליחו להקפיד על רמת פעילות גופנית בעצימות בינונית או גבוהה.

 

החוקרים השלימו ניתוח משני של נתונים ממחקר בן 18 חודשים להערכת התערבויות התנהגותיות להפחתת משקל. במסגרת המחקר נכללו 170 משתתפים, אשר חולקו באקראי ביחס 1:1 להתערבות לשינוי פעילות גופנית ודיאטה או התערבות עוקבת לשינוי תזונתי ופעילות גופנית.

 

מדגם המחקר כלל 85 משתתפים בקבוצת ההתערבות שלקחו חלק בתכנית בת 18 חודשים שכללה שילוב שינויים תזונתיים (דיאטה עם הגבלה קלורית ותמיכה התנהגותית קבוצתית) ופעילות גופנית (פעילות גופנית תחת השגחה במהלך 6 החודשים הראשונים למחקר וללא-השגחה במהלך 12 החודשים הנותרים).

 

בניתוח הנתונים המשני בחנו החוקרים רק 60 משתתפים שערכו שינויים באורחות חיים ופעילות גופנית והשלימו את 18 חודשי המחקר. גיל המשתתפים הממוצע עמד על 40 שנים, מדד מסת הגוף הממוצע עמד על 34.6 ק"ג למטר בריבוע ו-80% מהמשתתפים היו נשים.

 

מבין 60 משתתפים שהשלימו את המחקר, 20 סווגו כבעלי כושר קרדיווסקולארי ירוד מאוד ו-40 סווגו כבעלי כושר ירוד או טוב יותר בבדיקה להערכת צריכת החמצן המקסימאלית שנערכה בתחילת המחקר.

 

מדד מסת הגוף ההתחלתי היה גבוה יותר באלו בקטגוריית כושר גופני ירוד מאוד, בהשוואה לאלו בכושר גופני ירוד או טוב מכך (36.2 לעומת 33.7, p=0.03). לא תועדו הבדלים משמעותיים בין שתי הקבוצות מבחינת השינוי במשקל הגוף לאחר 6 או 12 חודשים. עם זאת, לאחר 18 חודשים, הירידה הממוצעת במשקל הגוף עמדה על 4.3 ק"ג באלו בקטגוריית כושר ירוד מאוד ועל 8.2 ק"ג באלו בקטגוריית כושר ירוד או טוב מכך, עם הבדל כמעט מובהק סטטיסטית (p=0.07).

 

החוקרים לא זיהו הבדלים בשינויים בפעילות גופנית בעצימות בינונית-עד-גבוהה. עם זאת, באלו בכושר גופני ירוד מאוד תועדו פחות אירועי פעילות גופנית בעצימות בינונית-עד-גבוהה בתחילת המחקר, בהשוואה לאלו עם כושר גופני ירוד או טוב יותר (16 לעומת 33 דקות ביום). לאחר 18 חודשים, בשתי הקבוצות נרשמה עליה באירועי פעילות גופנית בעצימות בינונית-עד-גבוהה, אך עדיין ההיקף היה קטן יותר באלו עם כושר גופני ירוד מאוד, בהשוואה לאלו בכושר גופני ירוד או טוב מכך (24 לעומת 42 דקות/יום).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי כושר גופני בסיסי עשוי להשפיע על היקף הירידה במשקל בעקבות תכנית התערבות בת 18 חודשים הכוללת שינויים בתזונה ובפעילות גופנית, כאשר באלו עם כושר גופני ירוד מאוד בתחילת המחקר נרשמה ירידה קטנה יותר במשקל הגוף ועליה קטנה יותר בהיקף פעילות גופנית בעצימות בינונית-עד-גבוהה, בהשוואה לאלו בעלי כושר גופני טוב מכך.

 

מתוך כנס ENDO 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<