מאמרי מערכת

החלמה של פריצת דיסק ללא ניתוח/מאת ד''ר אבי פנסקי, עורך אורתופדיה

12/05/2016

במדור תמונות ברפואה קלינית נסקרו הפעם בניו אינגלנד (NEJM) תמונות MRI של מטופלת בת 29. הגברת הופיעה למרפאה גב בתלונות של כאב שהחל לאחרונה ברגל ימין מלווה בפאראסטזיות. לא היו תלונות על שינויים בתפקוד סוגרים. MRI של עמוד שדרה מותני הדגים פריצת דיסק (Disc herniation) הגורמת להיצרות תעלת השדרה ולחץ משמעותי על שורשי עצבים.

הגברת טופלה בפיזיותירפיה וזריקה אפידורלית של סטירואידים.

בבדיקת MRI חוזרת 5 חודשים מאוחר יותר נמצאה נסיגה מלאה של פריצת הדיסק. הודגם בלט קל בלבד חסר משמעות קלינית. התלונות חלפו לחלוטין והיא שוחררה מהמשך טיפול.

המהלך הטבעי של פריצת דיסק אינו ברור לגמרי. על סמך מחקרים נראה כי לטווח ארוך למטופלים המטופלים שמרנית או כירורגית תוצאות דומות. כמו כן נראה כי הסיכון להחמרה בתלונות ללא ניתוח אינו גדול.

הערות העורך

מקרים כנ"ל בהם תועדה בהדמייה החלמה של פריצת דיסק דווחו כבר במספר מאמרים. מקובל להניח כי בפריצת דיסק (הרניאציה) נגרם קרע של האנולוס פיברוסוס (מעטפת הדיסק) והנוקלאוס הצמיגי פורץ דרך קרע זה. דומה המצב לנקר בכדור או צמיג ובריחת האוויר החוצה. כיצד חלה החלמה של הפריצה? האם חומר הנוקלאוס נשאב חזרה למקומו והאנולוס עובר תיקון ספונטאני? האם חומר הנוקלאוס שפרץ מתנוון, נספג, והקרע באנולוס אינו נרפא? האם בהכרח חלה לכן ירידה בגובה מרווח הדיסק ולפיכך עומס מוגבר ושינויים ניווניים במפרק הפסט?

אינני בטוח כי יש תשובות לשאלות אלו, אך הלקח ברור למדי. גם במקרים בהם מתועדת פריצת דיסק בהדמייה, אך אין דגלים אדומים באנמנזה או בבדיקה הפיזיקלית, אין חובה להמליץ על טיפול כירורגי. לטווח הארוך טיפול שמרני יעיל כנראה לא פחות.

צפו במו עיניכם בקישור הבא http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMicm1511194

בתמונות הMRI, מרשים מאד, מומלץ!

Hong J. Ball PA. Resolution of lumbar disc herniation without surgery. N Engl J Med 2016;374:1564

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני